İncelemeKitap
Trend

İstanbul’da Bir Hippi – Paulo Coelho’nun Son Kitabını Değerlendirdik

Dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho‘nun son kitabı Hippi, 2018’den beri kitapçıların raflarını süslüyor. Beş ayrı renk seçeneği olan kapağıyla dikkat çeken Hippi kitap, Coelho‘nun 1970 yılında başından geçen gerçek bir olaya dayanıyor.

1970’lerin başlarında tüm dünyayı kasıp kavuran Hippi akımının en yaygın olduğu dönemlerdi. Tüm dünyaya yayılan bu akımda gençler, canlarını istediğini yapıyor, savaş istemiyor ve tüm dünyada barış, kardeşlik ve özgürlük olsun diyordu. Hippi akımına kapılanların birçoğu da seyahat ediyor, ceplerindeki az parayla tüm dünyayı dolaşıyordu. Londra’daki Picadilly Circus ile Amsterdam’daki Dam Meydanı tüm dünyadaki Hippi‘lerin buluşma yeriydi.

Gençler bu meydanlara gelir, tanışır ve birlikte Hippi felsefesinin adetlerine göre vakit geçirirdi. En popüler ve merak edilen seyahat rotaları arasında Hindistan ve Nepal’in başkenti Katmandu da yer alıyordu. Özellikle Budizm dini Hippi gençlerinin ilgi gösterdiği bir felsefeydi.

Paulo Coelho Hippi Yorum
Paulo Coelho, gençken hippi akımından etkilenmiş.

20’li Yaşlarında Bir Hippi Paulo Coelho

Paulo Coelho, dünyaca ünlü bir yazar olmadan çok önce 20’li yaşlarının başında Hippi akımına kapılmış. Bir işe girip çalışmak, evlenmek, çocuk yapmak gibi insanların klasik hayat yollarını seçmek yerine, o yıllarda cebindeki az çok parayla dünyayı dolaşıp keşfetme isteği varmış. Bu isteğinden dolayı da yolu Amsterdam‘a düşmüş.

Hippi kitabının konusu, aslında Paulo Coelho‘nun Amsterdam‘da Karla adlı güzel bir Hollandalı genç kızla tanışmasını işliyor. Karla, genç yaşında bir sürü tecrübe yaşamış, yaşadıklarından sıkılmış ve yeni bir macera arayan, hayatını değiştirmek isteyen bir kadın. Aradığını da Nepal’in başkenti Katmandu‘da bulacağını umuyor ve oraya gitmek istiyor. Ancak tek başına gidecek cesareti de yok. O yüzden yanında bir erkek de onunla gelsin, ona göz kulak olsun istiyor.

Paulo ve Karla‘nın yolları Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda kesişiyor. Birbirlerini gördükleri anda etkileniyorlar ve kısa sürede tanışıp birlikte birkaç gün geçiriyorlar. Bu birkaç günün sonunda da Karla, Paulo‘yu Katmandu‘ya gitmeye ikna ediyor.

Katmandu‘ya ise Magic Bus adı verilen bir otobüsle gidiyorlar. Bu otobüs, Amsterdam‘dan yola çıkıp Nepal‘e kadar gidiyor ve ücreti sadece 70 dolar. İkili Magic Bus‘a bindikten sonra ise birçok macera onları bekliyor. Bir sürü ülkeden geçiyorlar. Elbette yolları Türkiye‘ye düşüyor.

Hippi beş ayrı kapak versiyonuyla çıktı.
Hippi beş ayrı kapak versiyonuyla çıktı.

1970’lerin İstanbul’una Yolculuk

Kitapta 1970’lerin İstanbul‘u anlatan güzel anekdotlar var. Ayrıca Paulo Coelho, Sufizm‘e olan ilgisini de kitapta epey yer vermiş. Kitap hakkında daha fazla bilgi vermek istemiyoruz, heyecanını kaçırmak istemeyiz.

Kitabın arka kapağında ise aşağıdaki satırlar yer alıyor:

“1970 yılının Eylül ayında, dünyanın merkezi olma şerefi için yarışan iki mekân vardı: Londra’daki Piccadilly Circus ve Amsterdam’daki Dam Meydanı… 1970 yılının Eylül ayında uçak biletleri ateş pahası olduğundan uçakla seyahat ancak elit kesim için mümkündü. Gençlerden oluşan muazzam bir kitle içinse durum farklıydı. 1970 yılının Eylül ayında dünyaya kadınlar hükmediyordu… Genç hippi kadınlar demek belki daha doğru olur…

1970 yılının Eylül ayında herkesin paranormal güçleri vardı, olmayanlar da sahip olma yolundaydı…

1970 yılının Eylül ayında, yazarlık hayalleri kuran Paulo, özgürlük peşinde dünyayı dolaşırken Karla’yla karşılaşınca ikisinin de yaşamı kökten değişecekti; Peru’nun kayıp şehirleri, Brezilya’nın zindanları, Amsterdam’ın arka sokakları, İstanbul’un çarşıları bir bütünün parçaları haline gelecekti…

Paulo Coelho’nun kendi yaşam öyküsüne belki de en yakın eseri Hippi, başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan barışçıl bir neslin arayış ve dönüşüm öyküsü.”

Bazı Karakterlere Çok Uzun Yer Verilmiş

Hippi kitabı ilgili yapabileceğimiz eleştiri ise kitaptaki yan karakterlerden yeterince bahsedilmemesine rağmen bir anda Jacques ve Marie adlı baba kız olan iki karaktere büyük bir yer veriliyor. Daha önce bu karakterlere ısındırma olmadan yapılan bu geçiş, kitabın ana konusuna biraz uzak kaldığı için biraz can sıkıyor. Tabii, size okuduğunuzdan zaman bu baba kıza ayrılan bölüm oldukça ilgi çekici gelebilir. Bu bizim görüşümüz.

Hippi Idefix’te İndirimde

Can Yayınları‘ndan çıkan Hippi, beş ayrı renk kapağıyla piyasada 25 TL‘ye satılıyor. Ancak Idefix’te şu an bu kitap %27 indirimde ve 19,71 TL‘ye kitabı satın alabilirsiniz.

İki yüz altmış sayfalık bu kitap Coelho kitapları arasında en iyisi olmasa da yazın deniz ya da havuz kenarında şezlong üzerinde okumak için oldukça ideal. Kitapla ilgili çektiğimiz video tanıtımını da aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Idexfix’ten Paulo Coelho Hippi kitabını %27 İndirimle Almak İçin Tıklayın!

Paulo Coelho Hippi Kitap Video Yorum İzleyin

Paulo Coelho’nun son kitabı Hippi

Paulo Coelho Kimdir? – Biyografi

Paulo Coelho, Brezilyalı yazar ve söz yazarıdır. 1947 yılında Brezilya’da doğdu. San Ignacio’da ilkokulu okudu. İlk ödülünü de okuldaki bir şiir yarışmasında kazandı.

Edebiyat eserleri vermeden önce, ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. İlk kitabı Hac (Pilgrimage), 1987’de yayımlandı. Kitapta, Hristiyanların Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’nın Santiago de Compostela şehrinde biten geleneksel hac yolculuğunu konu etti.

Kendisini dünya çapında üne kavuşturan “Simyacı” adlı kitabı ise 1988’de yayımlandı. Simyacı, 42 ülkede, 26 dilde yayınlanarak büyük bir başarı kazandı. Paulo Coelho, Simyacı ile Gabriel Garcia Marquez‘den sonra dünyada en çok okunan ikinci Latin Amerikalı yazar oldu. Kitap, hayatta olan bir yazarın en çok dile tercüme edilen kitabı olarak “Guiness” rekorlar kitabında kendine yer buldu.

Brezilyalı yazar, eşiyle birlikle “Paulo Coelho Enstitüsü”nü kurdu. Bu vakıf aracılığıyla yaşlı ve yoksul çocuklara yardım faaliyetleri yürütüyor. 2002’de Brazilian Academy of Letters‘a üyeliği kabul edildi. 1979’deki İslami Devrim’den sonra İran’a davet edilen ilk Müslüman olmayan yazar Paulo Coelho oldu.

Brezilyalı yazar, ailesinin akıl sorunları olduğu düşüncesiyle üç kez akıl hastanesinde yattı. “Veronika Ölmek İstiyor” adlı kitabında, akıl hastanesi döneminden esinlendi.

Coelho, yazarlıktan arta kalan vakitlerinde Unesco’nun “Kültürler arası Diyaloglar” programında danışman olarak hizmet veriyor.

İlginizi Çekebilir: Bilim İnsanları Hakkında Quiz Çözün, Kendinizi Sınayın

Değerlendirme

Sürükleyicilik
Betimleme
Kurgu
Baskı Kalitesi
Fiyat

Toplam Puan

Paulo Coelho'nun Hippi isimli son kitabını okuduk, değerlendirdik. Kitap sıkıcı değil. Uzun da değil. Bu yüzden tam bir yaz kitabı. Alıp deniz ya da havuz kenarında keyifle okuyabilirsiniz. Coelho'nun diğer kitapları kadar başarılı olmasa da özellikle İstanbul'da geçtiği için ve dünyaca ünlü bir yazardan çıktığı için kitabı tavsiye ediyoruz.

Okur Puanı: 4.05 ( 2 oy)

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu