Teknoloji

PlayStation 5 Oyun Konsolu Ne Zaman Çıkıyor? Özellikleri Neler?

Sony’nin en son tanıttığı PlayStation 5 oyun konsolunu biraz yakından tanıyalım. Yeni konsolun özellikleri neler? Piyasaya ne zaman çıkacak?

Bildiğiniz üzere Xbox yeni oyun konsolonu geçen aylarda tanıtmıştı. Bu tanıtımdan sonra, Sony de çok geç kalmadan, geçtiğimiz günlerde PlayStation 5 oyun konsolunu duyurdu.

Bu duruyla birlikte PlayStation 5’in daha önce ortaya çıkan görsellerle ilgisi olmadığı anlaşıldı. Tam aksine, gerek kasa olarak gerekse renk olarak tamamen farklı bir kasa ile karşımıza çıktı PS5. Özellikleri ise göz doldurtacak cinsten. İşte Sony PlayStation 5’in öne çıkan birkaç özelliği.

PlayStation 5 Daha Estetik Bir Kasa İle Geliyor

Bir önceki versiyona göre yeni çıkan PlayStation 5 oyun konsolunda kasa, yatay yerine, dikey konumda duruyor. Bu çoğu kullanıcı tarafından beğenilse de, Xbox’a benzediğini söyleyen kullanıcı sayısı da oldukça fazla. Buna karşın şık bir tasarıma sahip olan konsolun dış hat renklerinde beyaz ve siyah tonları kullanılmış.

PlayStation 5 Üzerinde Yeni Nesil Oyun Motoru Kullanıldı

Bildiğiniz üzere Epic Games, yeni nesil oyun motoru olan Unreal Engine 5i tanıtmıştı. Bu yeni nesil oyun motorunu ise Sony, yeni oyun konsolunda kullandı ve karşımıza Unreal Engine 5 ile güçlendirilmiş bir PlayStation çıktı. Bu da grafiklerin artık çok daha sağlam olacağı anlamına geliyor.

PlayStation 5 Oyun Konsolunun Özellikleri Ve Bazı Donanımları

PlayStation 5 üstün özellikleri ile dikkat çekiyor.
PlayStation 5 üstün özellikleri ile dikkat çekiyor.

PS 4’e göre çok daha güçlü bir donanım ile karşımıza çıkacak olan PlayStation 5’in donanım özellikleri ise şu şekilde:

  • 2 TB depolama seçeneği
  • 8 çekirdekli 3.5 GHz AMD Zen 2 İşlemci
  • AMD RDNA 2 Grafik işlemcisi
  • 8K çözünürlük
  • 16 GB GDDR6 RAM
  • 825 GB SSD

Sony PS5 Piyasaya Ne Zaman Çıkıyor?

PS5, 20 Kasım 2020’de piyasaya çıkacak. Konsol gücünü yukarıda da belirttiğimiz gibi AMD’nin 3. jenerasyon “Zen” mimarisi üzerine kuruyor ve sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K seviyesine de çıkış yapabilecek.

Haptic Dokunma Sistemi

PlayStation 5’in yeni kontrol cihazında iki önemli yenilik var. Bunlardan biri PS5 ile birlikte gelen “haptic” dokunma sistemi. Kontrol cihazında bulunan “haptic” sensörler sayesinde kullanıcılar, dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler alabiliyor.

Haptic Sensörler İle Artık Daha Hassas Titreyeceksiniz

PlayStation 5’in haptic sensörleri, oyuncuların bir yarış esnasında duvara çarptığında veya bir futbol maçında ikili mücadeleye girdiğinde, yaşadığı “titreme” deneyimini daha gerçekçi bir şekilde sunuyor. Bir başka örneği ise araba yarışlarında verebiliriz. Sürüş keyfini aracı sürdüğünüz zemine göre, (çamur, toprak, asfalt, çim vb.) göre farklı hislerle yaşayabileceksiniz.

El Hareketleri Anlayan Yeni Nesil Sensörler

PS5 ile gelen bir diğer önemli yenilik ise tetikleme düğmelerinde (L2 / R2) olacak. PS5 oyun kollarında L2 ve R2 gibi düğmeler yerine, yeni nesil sensörler yer alacak. Bu sensörler, oyun geliştiricileri tarafından programlanabilecek. Böylece oyuncular, örneğin ellerinde ok ve yay yokken de el hareketiyle ok atabilecek. Veya, bir arazi aracının hızını el hareketleriyle artırabilecek.

Play Station 5 Tahmini Kaç Para Olacak?

PlayStation 5'in 8 bin TL'den satılması bekleniyor.
PlayStation 5’in 8 bin TL’den satılması bekleniyor.

PS5’in ABD satış fiyatı ise 499 dolar olarak açıklandı. Türkiye fiyatı ise kura bağlı olarak yaklaşık 8 bin Türk Lirası civarı olacağı tahmin ediliyor. Hatta şimdiden bu fiyatı açıklayan teknoloji marketleri var.

Tabii ek vergiler konulursa, bu fiyat daha da artabilir. Sizce bu fiyata bu konsol alınır mı dersiniz, söz konusu PS ise bence evet.

İlginizi çekebilir: Sony 8K TV’sini Duyurdu: ZH8 8K HDR Full Array LED TV

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu