Teknoloji

Kadınlara Özel Kulaklık Üretmek Gerçekten Gerekli mi? – Video

Son dönemde kadınlara özel kulaklık ürünleri teknoloji raflarında ve internet sitelerinde yer almaya başladı. Peki kadınlara özel kulaklık üretimi gerçekten gerekli mi? Kadınların duyma hissinde erkeklerden farklı çalışan bir şeyler mi var? Yazımızda anlatalım.

Genel olarak kadınların kulakları erkeklerden sadece daha küçük değil. Kadınlar bas ve tiz seslere erkeklerden daha farklı tepki veriyor. 

Birçok araştırma bu iddiayı destekliyor. Medscape Women’s Health tarafından 1997’de yapılan bir araştırma, kadınların 2.000 Hz’nin üzerindeki frekanslarda erkeklerden daha iyi duyduğunu ortaya çıkardı. 1997’de Kuzeydoğu Louisiana Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların gerçekleştirdiği bir başka çalışma da kadınların daha güçlü bas sesleri ile müzik dinlemeyi tercih ettiklerini ortaya koydu. Journal of Acoustical Society of America‘da yayınlanan 1995 tarihli bir çalışma, erkeklerin kadınlardan çok daha genç yaşlarda işitme kaybı yaşadığını ve kadınlardan iki kat daha fazla işitme kaybı probleminin olduğunu gösterdi.

Nicole Rose Stillings “Kadınlara Özel Kulaklık Neden Olmasın?” Diye Düşündü

Bu araştırmalar profesyonel D.J. Nicole Rose Stillings‘e ilham verdi ve hemen kadınlara özel kulaklık üretmek için işe koyuldu. Rosé Rockers markasıyla kadınlara özel kulaklıklar tasarlayan Stillings, daha küçük kulaklara uyum gösteren, kadınların işitme duyusuna zarar vermeyen dengeli, akustik sesi olan, çiçekler, Swarovski taşlarla bezeli kulaklıkları piyasaya sürmeye başladı. Katlanabilir olan bu kulaklıklar, kolaylıkla kadınların el çantasına sığabiliyor. Elbette mavi, kırmızı, mor gibi rengarenk çeşitleri var. Bu kulaklıklar, 98 dolardan markanın web sitesinde satılıyor.

Rosé Rockers kadınlara özel kulaklıklar

Kulaklıklar rengarenk ve çiçeklerle süslü olsa da Stillings esas farkın teknolojide olduğunu söylüyor: “Markamız mevcut teknolojiyi alıp üzerine sevimli şeyler koyarak kadınlara özel ürün üretmiyor. Diğer şirketlerin yaptığı gibi sadece dış kozmetiğe odaklanıp kadınlara özel ürün üretmiyoruz. Hem içi hem de dışıyla kadınlar için farklı kulaklık modelleri geliştiriyoruz” diyor.

Kadınlara Özel İlk Kulaklık Rosé Rockers Değil

Stillings’in Rosé Rockers kulaklıkları, “kadınlar için yapılmış” ilk kulaklık değil. Skullcandy, 2014 yılında kadın kulakları için (fiziksel ve akustik olarak) tasarlanmış Knockout adında bir kulaklık serisi tanıttı. Ancak daha sonra şirket bu işi bıraktı. Kadınlara özel kulaklıklarla ilgili internet üzerinde arama yaptığınızda, dış görünüş dışında ses kalitesi olarak normal kulaklıklardan bir farkı olmadığı gibi bilgilere ulaşıyorsunuz.

Skullcandy Knockout Kadınlara Özel Kulaklık
Skullcandy Knockout Kadınlara Özel Kulaklık

Bilim İnsanları Kadınlara Özel Kulaklık Gereksiz Diyor

Araştırmalar ve Stillings‘in iddialarına rağmen, sadece kadınlar için yapılan kulaklıklara gerçekten büyük bir talep olmayabilir. Engadget‘e konuşan Austin’deki Teksas Üniversitesi İletişim Bilimleri ve Bozuklukları Profesörü Dr. Craig Champlin, “Erkekler kadınlardan farklı mı duyuyorlar? Evet, ama bu çok farklı değil” diyor. Champlin, işitsel algı üzerine araştırmalar yapmaya odaklanmış bir bilim insanı.

Champlin, erkekler ve kadınlar arasında fiziksel veya anatomik açıdan kesinlikle bazı farklılıklar olduğunu kabul ediyor. Erkeklerin kulakları kadınların kulaklarından daha büyük olma eğiliminde. Pinnadan (başınızın kenarındaki deri kapağı), tutun da konkaya (kulaktaki gömme kase) hatta kulak kanalına kadar erkeklerin kulağının her bölümü genellikle kadınlardan daha büyük.

Kadınların kulak kıvrımları genelde erkeklerden daha küçük.

Champlin, kulak içi kulaklıkların üretilirken farklı boyutlarda piyasaya sunulması gerektiğini söylüyor. Büyük olan kulak içi kulaklıklar, çoğu kadının kulağını rahatsız ediyor. Birçoğu da çok sayıda erkeğin kulağında çok gevşek durabiliyor. Örneğin JBL’nin YurBud’ları, daha küçük boyutlarından dolayı çoğunlukla kadınlar için pazarlanan bir kulaklık seti. Tabii ki, tüm şekil ve boyutlarda kulaklara uyum sağlaması için kutusunda farklı boyutlarda başlıklar olan kulaklıklar piyasada mevcut.

Bununla birlikte Champlin, kulak üstü kulaklıkların ise farklı boyutlara ihtiyaç duymadığını, erkeklerin ve kadınların aynı boyutlarda kulaklık kullanabileceğini belirtiyor. Bilim insanı, “Erkekler ve kadınlar arasındaki akustik farklılıklar nispeten küçük boyutlarda. Her iki cins de aynı şekilde düşük sesleri duyuyor. Ancak erkekler kadınlardan daha hızlı yaşlanıyor ve zamanla yüksek frekanslara karşı duyarlılıklarını kaybediyor. Ancak o zaman bile bu bozulma çok düşük seviyede. Yirmi beş yılda belki 8.000 Hz’de bir desibel, çok ince ve kademeli olarak değişiyor” diyor.

Champlin, bas sesleri değiştirmek isterseniz bunu kolaylıkla telefonunuzdan bir yazılım aracığıyla yapabileceğinizi söylüyor:

“Akıllı bir telefon veya taşınabilir müzik çalar dinliyorsanız, cihazınızın ses kalitesini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Akustiği değiştirmek için özel tasarlanmış kulaklıklara ihtiyacınız yok.”

Dr. Craig Champlin


Bas ve Tiz Sesleri Müzik Zevkinize Göre Siz Belirleyebilirsiniz

Aslında Champlin, cinsiyete bakılmaksızın, bas ve tizleri değiştirmenin en kolay yolunun müzik türü değiştirmek olduğunu söylüyor. Tercih ettiğiniz müzik türüne ve bulunduğunuz ortama uygun müzik dinlemek önemli. Bazı kadınlar caz sever, bazıları rock, bazıları klasik müzik. Bu tip zevk değişiklikleri kadınlar ve erkeklerde tamamen aynı.

Rosé Rockers kadınlara özel kulaklıkların mor çiçekli modeli

Champlin‘in iddialarına yanıt olarak Stillings, sesi düzgün bir şekilde dengelemek için telefonunuzun EQ’sunu kullanabileceğinizi, ancak Rosé Rockers‘ın bu işi zaten sizin için yaptığını söylüyor. Ona göre kendilerine has ses dengeleme yöntemleri, özel, ortalama ve eğitimsiz kulağa sahip kadınlar için farklı değil. Sesleri her kulak için en özel şekilde dengeleyerek size en iyi müzik deneyimini yaşattıklarını iddia ediyor.

Yazımızda iki ayrı görüşü yer verdik. Şimdi kendi yorumumuzu yapalım. “Kadınlara özel kulaklık gerçekten gerekli mi?” Aslına bakarsanız gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Ancak, özel tasarımlı, çiçeklerle süslü, taşlarla bezeli kulaklıklar almak ve fark yaratmak isteyen kullanıcılar, kadınlara özel kulaklıklar ile bir tarz sahibi olabilir. Tercih sizin!

Yazının videosunu da izleyebilirsiniz: https://youtu.be/Acrj-vEOF8g

Kaynak

İlginizi çekebilir: 2018’de Beyin Koçluğu Uygulamalarına 1,9 Milyar ABD Doları Harcandı

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu