Sosyal Medya

YouTube’un Kurucusu Kim?

YouTube’un kurucusu kim sorusu zaman zaman merak edilen bir soru. Hatta, “YouTube nasıl kuruldu?” sorusundan bile daha çok akla gelebiliyor. O zaman anlatmaya başlayalım.

YouTube’u Kim Kurdu?

Youtube Kurucuları- Steve Chen - Chad-Hurley - Jawed Karim
Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim, YouTube’un ilk günlerinde.

YouTube’u bir kişi kurmadı. YouTube’un kurucuları Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim adlı 3 eski PayPal çalışanı. Üç kafadar bir araya gelip ilk önce bir çöp çatan sitesi kurma fikriyle kendilerini garaja kapattı. Fakat, diğer yazımızda paylaştığımız gibi bu fikir başarısız olunca, kurdukları video paylaşım sistemini herkese açarak YouTube’un temelini attılar.

YouTube’u kuran üçlünün kendi videolarını yüklemek için bir site kurduğu gibi bilgiler internette olsa da siz bize inanın! Amaç, ilk önce bir arkadaşlık sitesi açmaktı!

Alp Solak

Steve Chen Kimdir?

Steven Shih Chen (geleneksel Çince: 陳士駿; basitleştirilmiş Çince: 陈士骏; pinyin: Chén Shìjùn), 25 Ağustos 1978’de doğdu. AVOS System Inc.’i kurdu, sonrasında video paylaşım uygulaması MixBit’i geliştirdi. 2014 yılında Google Ventures’a katıldı.

Tayvan’ın Taipei kentinde doğan Chen, 8 yaşındayken ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. Prospect Heights, Illinois’e yerleştiler.

Chen, Mount Prospect’teki River Trails Orta Okulu’nu bitirdi. Lise birinci sınıfı Arlington Heights’taki John Hersey Lisesi’nde okudu. Daha sonra Aurora, Illinois’teki, Illinois Matematik ve Bilim Akademisi’ne devam etti. Ancak, IMSA’dan mezun olmadı. Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okudu. 2002 yılında mezun oldu.

Yollar Paypal’da Kesişti

YouTube Kurucuları PayPal günlerinde.
YouTube kurucuları, PayPal günlerinde.

Steve Chen’in yolu, Chad Hurley ve Jawed Karim ile Paypal‘da çalışırken kesişti. Facebook’ta da genç yaşta çalışan Chen, YouTube’u başlatmak için birkaç ay sonra PayPal’den ayrıldı.

Üçlü, 2005 yılında YouTube’u kurdu. Chen’in görevi baş teknoloji sorumluluğuydu. Haziran 2006’da, Business 2.0 tarafından kendi alanında “En Önemli 50 Kişiden Biri” seçildi.

16 Ekim 2006’da Chen ve Hurley, YouTube’u Google’a 1,65 milyar dolara sattı. Satışın parçası olarak Chen, 625.366 Google hissesi ve 68.721 hisse ek güvence aldı. Chen’in Google hisselerinin değeri şu an 1 milyar dolara yaklaşmış durumda.

Steve Chen ve Chad Hurley, başarı hikayelerini anlatıyor.

YouTube’un Başarısı

YouTube, sadece bir yılda günde 100 milyon videonun izlendiği bir platform haline dönüştü. Kurulduğu ilk yıl yatırım almayı başardı. Zaten bir sene sonra Google, YouTube’u satın aldı.

Satıştan sonra şirket ofisi Kaliforniya’ya taşındı. Sözleşmede 67 çalışanın Google’da işe başlaması şart koşuldu. Yine sözleşme gereği YouTube, bağımsız bir marka olarak tanımlandı.

Youtube’a İlk Eklenen Video

YouTube’a eklenen ilk video, kuruculardan Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekip paylaştığı “Me at the Zoo” adlı videodur. Aşağıdan izleyebilirsiniz. Hey gidi günler, hey!

YouTube ilk eklenen video: Me at the Zoo

İlginizi Çekebilir: YouTube’un hikayesini daha derinden öğrenmek isterseniz tıklayın.

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu