Sosyal Medya

YouTube, Shorts ile TikTok’a Rakip Olacak

YouTube, Shorts özelliğiyle geçtiğimiz günlerde Çin dışında 41 milyon aktif kullanıcıya ulaşan TikTok‘a rakip olmaya hazırlanıyor.

The Information‘ın haberine göre YouTube, TikTok‘a rakip olmayı amaçlayan Shorts servisini yakında yayına alacak.

Shorts, YouTube Mobil Uygulaması İçinde Çalışacak

Shorts, YouTube bünyesinden ayrı olan bir uygulama olmayacak. Mevcut YouTube mobil uygulaması üzerinde yeni bir bölüm olarak sunulacak.

TikTok, dudak senkronizasyonu videoları, düzenleme araçlarıyla video paylaşımını kolaylaştıran ve daha keyifli hale getiren bir viral uygulama. Tüm dünyada ve ülkemizde oldukça popüler.

YouTube, Shorts Özelliğinin Başarısı İçin Lisanslı Müzik Arşivine Güveniyor

Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok‘la rekabet edebilmek için YouTube, geniş lisanslı müzik kataloğundan yararlanmayı planlıyor.

YouTube, dünyanın en büyük plak şirketlerinin ve sanatçılarının çoğunun müzik videolarına ev sahipliği yapıyor.

Silikon Vadisi’ndeki şirketler TikTok’un yükselişini durdurmak için bir süredir çalışıyor. Facebook, henüz bir başarı kazanmayan Lasso uygulamasını deniyor. Instagram ve Snapchat, TikTok‘un bazı özelliklerini kendilerine ekleyerek viral uygulamayla rekabet etmeye çalışıyor.

Vine‘ın kurucu ortaklarından biri tarafından bu yıl başlatılan video uygulaması Byte, başarı elde etse de hâlâ kendini kanıtlayamamış bir platform.

Ancak TikTok, sadece son 12 ay içinde Apple ve Google uygulama mağazalarından yaklaşık 842 milyon kez indirildi.

Tabii ki, video dünyasının tartışmasız bir numarası Google. YouTube, geçen yıl 15 milyar dolardan fazla reklam geliri elde etti. Mobil analiz firması SenserTower, TikTok‘un geçen yıl uygulama içi satın alımlardan 177 milyon dolar kazanç elde ettiğini tahmin ediyor.

YouTube‘un yıl sonunda TikTok‘a rakip olacak Shorts özelliğini devreye alması bekleniyor. Bakalım YouTube, TikTok‘ın yükselişinin önüne geçebilecek mi?

İlginizi çekebilir: YouTube’un 15 Yıllık Başarı Hikayesi

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu