Sosyal Medya

Facebook Nefret Söylemi İçin Yapay Zekasını Geliştirmeye Başladı

Facebook, nefret söylemini algılama algoritmaları her zamankinden daha fazla çalıştırmaya başladı. Sosyal ağ üzerinde nefret söylemi olduğu için kaldırılan içerik sayısında büyük bir artış yaşandı.

Facebook bu konuda şeffaflık sayfasında bir açıklama yaptı. Nefret söylemlerinin kaldırılmasındaki artış, Facebook’un yapay zeka uzmanları tarafından geliştirilen otomatik nefret söylemi algılayıcılarının daha iyi çalışmasından kaynaklandı.

Günde 1,7 Aktif Kullanıcı Facebook Üzerinde Paylaşım Yapıyor

Facebook, günde 1,7 milyar aktif kullanıcısı var. Alınan tüm önlemlere rağmen, sosyal ağ üzerinde sıklıkla nefret söylemleri görülebiliyor. Günde ne kadar nefret paylaşımı yapıldığı ise tahmin edilemez boyutta.

Sosyal ağ, Mayıs 2018’den bu yana kabul edilebilir söylem için standartlarını nasıl belirlediğine dair üç aylık raporlar yayınlamaya başladı. En son raporda, sosyal medya devinin 2019’un dördüncü çeyreğinde 5,7 milyon, 2020’nin ilk çeyreğinde 9,6 milyon nefret söylemi kaldırdığı açıklandı.

Şirket, 2020’nin ilk çeyreğinde kaldırılan 9,6 milyon gönderinin yüzde 88‘ini kullanıcılar bildirmeden önce fark etti. Bu rakam, bir önceki çeyrekte kaldırılan içeriklerden, 4,6 milyon (yüzde 86) daha fazla.

Facebook baş teknoloji sorumlusu Mike Schroepfer, şirketin dili ayrıştıran makine öğrenme teknolojisinde ilerleme kaydettiğini belirtiyor. Shroepfer, “Dil modellerimiz büyüdü, daha doğru ve nüanslı oldu. Daha az belirgin olan şeyleri yakalayabiliyoruz” diyor.

Yeni raporda, kullanıcılar en son çeyrekte 1,3 milyon kez nefret söylemi için içeriği kaldırma kararlarına itiraz etti. Ancak, bunun çok daha azı kabul edilerek, Facebook‘a geri yüklendi.

Facebook’un rakamları, algoritmik ağından ne kadar nefret söyleminin geçtiğini göstermiyor. Şirketin üç aylık raporları, Facebook kurallarına göre yasaklanan ancak nefret söylemi olmayan bazı içerik türlerinin görülme sıklığını tahmin ediyor. Salı günü yayınlanan raporda, geçen yazdan bu yana kaldırılan şiddet içeren yayınlar gösteriliyor. Facebook, nefret söylemi bölümünde, “küresel bir metrik geliştirmeye devam ettiğini” açıklıyor.

Kaynak

İlginizi çekebilir: Dünyanın En İyi Dalış Noktaları

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu