Sosyal Medya

Facebook Dating’e Video Sohbet İle Sanal Randevu Özelliği Geliyor

Facebook Dating uygulamasına görüntülü görüşme özelliği ekliyor. Karar, koronavirüs sebebiyle insanların eve kapanıp flört edememesinden dolayı alındı.

Korona günleri nedeniyle evde kalan insanlar, canları sıkıldıkça diğer insanlarla iletişim kurmak için video sohbet uygulamalarına yöneliyor.

Gerçek dünyada insanları birbirine bağlamayı planlayan arkadaşlık uygulamaları, koronavirüs pandemisinden elbette etkilendi. Onlar da yeni özellikler ekleyerek cazibelerini korumaya çalışıyor.

Virüs salgını nedeniyle ilk buluşma için tercih edilen, bar, cafe, restoran, pastahane gibi mekânlar kapalı olduğundan, flört etme amacında olanların zaten yapabilecekleri daha iyi bir şey yok.

Koronavirüs günleri geçse bile insanların, yeni kişilerle tanışmaya eskisi kadar sıcak bakmayacağı düşünülüyor.

Bu yüzden görüntülü sohbet etme imkânı (herhangi bir kişisel hesap ya da telefon numarası paylaşmadan), insanlara birbirlerini tanımaları için daha güvenli bir ortam sunuyor. Tabii, kamerada oralarını, buralarını açmayıp şantajcı kişilere fırsat vermedikleri sürece.

Facebook Dating ile Sanal Randevu Verilecek

Facebook Dating‘in video chat uygulamasına getireceği en büyük yenilik sanal bir davet ile tıpkı gerçek bir buluşma teklifi gibi plan yapılmasını sağlaması.

Örneğin, Murat bu platformda Ayşe ile konuşmaya başladı. Sohbet ilerledi ve artık birbirlerini görmek istiyorlar.

Murat, Ayşe’ye video sohbet ile yapılacak sanal bir randevu talebini belirlediği bir tarih ve saat için gönderiyor. Ayşe, kabul ediyor. Ve genç aşıklar, en güzel kıyafetlerini giyinip kokularını sıkıp belirledikleri saatte sanal buluşmalarını gerçekleştiriyor. Sonrası, artık Murat’ın Ayşe’nin kalbinin atış hızını ne kadar artırabileceğine bağlı.

Anlatması bile hoş olmasa da geleceğin randevularının çoğu bu şekilde gerçekleşebilir. Muratlar, Ayşeler ile sanal ortamda buluşur, çoğu buluşma hiçbir zaman gerçeğe dönüşmeden sonlanır.

Peki ne yapacak, limonata ikram etmek için bekleyen pastahane sahipleri… Onu da Silikon Vadisi delikanlıları düşünecek değil ya… 0’lar, 1’ler ile her şeye çözüm buluyorlar akıllarınca…

Bir Çok Tanışma Uygulaması Video Sohbet Özelliğini Ekledi Bile

Facebook’tan önce diğer bir randevu uygulaması Bumble, yaklaşık bir yıldır sesli ve görüntülü görüşme özelliğini destekliyordu. Apple’ın FaceTime’ı gibi çalışan Bumble, kullanıcıların e-posta ve telefon numaralarını birbiriyle paylaşmadan görüntülü görüşmesini sağlıyor. Şirket, son iki ayda görüntülü konuşma özelliğinin kullanımının ciddi oranda artığını belirtiyor.

Bumble gibi Match Group da popüler tanışma uygulamalarına video özelliği ekleyemeye başladı. Ancak amiral gemisi Tinder‘da henüz video sohbet özelliği bulunmuyor. Fakat, kullanıcılar kendi videolarını paylaşabiliyor. The Match adlı uygulamasında ise eşleşen kullanıcıların video görüşme yapmasına olacak sağlıyor. 

Bir diğer Match uygulaması Hinge, “Evde Randevu” konsepti ile video görüşme özelliğini devreye alamaya hazırlanıyor. Plenty of Fish (PoF) adlı bir başka Match ürünü ise yalnız kişilere, arkadaşları ve potansiyel eşleşmeleriyle en iyi şekilde iletişim kurabilmeleri için canlı yayın yapma özelliğini sunuyor.

Diğer popüler uygulamalardan eHarmony ve daha az bilinenlerin birçoğu son dönemde video sohbet özelliğini devreye aldı.

Facebook Dating‘e, video sohbet özelliği önümüzdeki birkaç ay içinde eklenecek. Sosyal medya devinin henüz Türkiye’ye bu uygulamayı açmadığını hatırlatalım.

İlginizi çekebilir: Mark Zuckerberg Çöpçatan Uygulamasında Eşinin Arkadaşıyla Eşleşmiş

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu