Otomotiv

Volkswagen, Wolfsburg Fabrikasında Üretime Başlıyor

Dünyanın en büyük otomobil satıcısı Volkswagen, koronavirüs salgını sebebiyle bir süredir ara verdiği üretim sürecine bugün Almanya’nın Wolfsburg kentindeki fabrikasında başlıyor.

Koronavirüs salgınında son günlerde yaşanan düşüş eğilimi, Almanya’daki koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesini beraberinde getirdi. Ülkenin en büyük ekonomisi olan otomobil üretimi yeniden hareketlendirmek isteyen Alman otomotiv üreticileri, ülkelerinin izleme ve kontrol kapasitesine güveniyor.

Volkswagen Diğer Ülkelerinde Fabrikalarını Haftaya Açacak

Skoda, Audi, Bentley, Porcheand Seat gibi markalara sahip olan Volkswagen Grubu, Almanya’dan sonra bu hafta Portekiz, Rusya, Güney Afrika, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Güney Amerika‘daki fabrikalarında üretime başlayacak.

Bir diğer otomotiv devi Renault ise bu hafta İtalya’daki tesislerini üretime açıyor. Renault, Peugeot ve Fiat Chrysler, üretime %70-80 oranında devam etmeyi planlıyor.

Güney Kore, koronavirüs salgını üzerinde başarılı bir sınav verdikten sonra üretimi hızlandırdı. Ancak, pandemi sebebiyle talep önemli ölçüde azaldığı için araçlar ABD limanlarında bekliyor.

8.000 İşçi ve %15 Kapasiteyle Çalışılacak

Volkswagen, Wolfsburg fabrikasında 8.000 işçiyle Golf de dahil olmak üzere en popüler aralarını üretecek. Bu hafta 1.400 otomobili banttan çıkarak olacak VW, önümüzdeki hafta 6.000 araç daha piyasaya sürecek.

Yönetim kurulu üyesi Andreas Tostmann, bu hafta %15 kapasiteyle çalışacaklarını, önümüzdeki hafta ise pandemi öncesinin %40’ına kadar kapasitelerini artıracaklarını belirtti.

Tostmann, “Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikasının haftalarca durduktan sonra yeniden üretime başlayacak olması, çalışanlarımız, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz, Alman ekonomisi ve Avrupa için önemli bir semboldür” dedi.

Volkswagen İşçiler İçin Ekstra Hijyen Önlemleri Uygulayacak

Volkswagen, ekstra hijyen önlemleriyle üretime başlıyor. Kalabalık ortamlar mümkün olduğunda oluşturulmayacak, çalışanların devamlı ateşi ölçülecek. Tulumlar, sürekli olarak 60 derecede yıkanacak. Çalışanların 1.5 metre sosyal mesafeyi korumaları için fabrikaya işaretler konuldu. Ayrıca, kullandıkları araçları ve kendilerini dezenfekte edebilmeleri için süre sağlandı.

Volkswagen, Nisan başında Braunschweig, Kassel, Salzgitter ve Hanover‘de otomobil parçası üretmeye başladı. 20 Nisan’da Zwickau ve Bratislava‘da, 23 Nisan’da Chemnitz‘de otomobil üretimine devam etti.

3 Mayıs’tan itibaren Volkswagen, Amerika Birleşik Devletleri Chattanooga‘da üretime yeniden başlamayı planlıyor.

Otomobil üreticisi, kriz öncesinden biriken stok seviyelerini düşürmek için çalışıyor. Avrupa’nın birçok yerinde kamusal hayat devam ettiği için yeniden otomobile talep olması üzerine umutlar var. Volkswagen, Almanya’daki iş yerlerinin %70’inin geçen hafta açıldığını belirtiyor.

İlginizi çekebilir: Sanal Randevulaşma Dönemi Başladı

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu