Otomotiv

Lidar İle Volvo, Sürücüsüz Otomobillere Bir Adım Daha Yaklaşıyor

Volvo, 2022’den başlayarak arabalarında “tamamen otonom yol sürüşü” olarak adlandırılan lidar lazer görüş sistemi kullanan ilk otomobil üreticisi olacağını duyurdu.

Herhangi bir otomobil üreticisi adını güvenlikle eş anlamlı yaptıysa o kesinlikle Volvo. İsveç markasının pazarlama departmanı, kesinlikle bir miktar övgüyü hak ediyor, ancak ortada gerçekten iyi bir ürün olmasa pazarlama başarısız olurdu.

Volvo, onlarca yıl boyunca üç noktalı emniyet kemerleri, arkaya bakan çocuk koltukları, kör nokta izleme sistemleri ve daha fazlası ile sektöre öncülük etti. Wired.com‘un haberine göre şimdi bir kez daha öncülük ediyor.

Bu haber, 25 yaşındaki Austin Russell tarafından yönetilen sekiz yaşındaki lidar şirketi Luminar ile yapılan anlaşmanın sonucu.

Lidar teknolojisi Waymo, Cruise, Argo ve diğerleri gibi kendi kendine sürüş yapan arabalarda kullanılan ve arabaların çevresine yerleştiren büyük kameralar kullanmıyor. Onun yerice VCR bandı boyutunda bir alet, otomobilin çatısına ön canım üzerine düzgün bir şekilde oturtuluyor.

Lidar sistemleri, çevredeki bir haritayı oluşturmak için yakındaki nesnelerin titreşiminden sonra sonra ne kadar süre döneceklerini ölçerek saniyede milyonlarca nokta vuruşu yapıyor.

Genç ve Gelişmeye Açık Bir Teknoloji

Ama bu genç bir teknoloji, ilk sürüş 2005 yılında yapıldı. Maceraya yeni başlayan lidar, menzil, çözünürlük, güvenilirlik ve maliyetin doğru karışımını bulmaya çalışıyor.

1.000 dolar maliyetten fazla veya 10 yıldan az ömürlü herhangi bir bileşenin satışının zor olduğu bir gerçek. Elon Musk’un kameralar lehine lazer sisteminden vazgeçmesinin altında bu mantık vardı. Tesla CEO’su geçen yıl, “Lidar teknolojisine güvenen herkes mahkum oldu” demişti.

Volvo mühendisleri Lidar sistemine karşı aynı fikirde değil. Volvo’nun otonom sürüş ve hareketlilik stratejisini yöneten Patrik Björler, “Lidar sisteminin güvenli otonom sürüşü için bir gereklilik olduğuna inanıyoruz” diyor.

Tesla Autopilot, Cadillac Super Cruise ve Nissan Pro Pilot gibi mevcut otonom sürüş sistemleri, insanların uyanık kalmasını gerektiriyor. Çünkü kameralarına ve radarlarına itfaiye arabası gibi kırmızı ışıkta durmayan şeyleri tespit ettirmek için güvenilmiyor.

Björler, Lidar sisteminin sürücünün gözlerini yoldan almak için yeterli ayrıntı ve güvenilirlik sağladığını söylüyor. Luminar sayesinde, Volvo’nun bunu yapabileceğini ekliyor.

2017’de (kuruluşundan beş yıl sonra) gizliliğin ortaya çıkmasından bu yana, Luminar, dünyanın en büyük 15 otomobil üreticisinin 12’si dahil olmak üzere 50’den fazla şirketle ortaklık kurdu.

Volvo, Luminar‘ın 250 metre uzaklıktaki nesneleri tespit edebilen ve yaklaşık 500 dolarlık maliyetli setini seri üretime alan ilk firma olacak.

Lidar Desteği Hangi Modellerde Olacak Belirsiz

Björler, hangi modellerin Luminar’ın lidar teknolojisi destekli olacağını veya ekletme seçeneğin ne kadara mal olacağını açıklamıyor.

Lidar’ın, Volvo’nun “Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi“, yani Spa2‘nin ikinci neslinin bir parçası olarak geleceğini biliyoruz. Fiyatlandırmada, Cadillac’ın Super Cruise için 2,500 dolar ve Tesla’nın Autopilot için 7,000 dolar istediğini biliyoruz.

Volvo, otomobillerinde lidar bulunan ilk şirket olmayacak. 2018 yılında Audi, otonom sürüş sistemini desteklemek için Valeo‘nun lazer sistemini kullanmaya başladı.

Ancak bu lazer sistemi sınırlı bir menzil sunduğundan, Audi sadece 60 km/saatin altındaki hızlarda sürüşe izin veriyor.

İlginizi çekebilir: Volkswagen Koronavirüs Salgınından Sonra Almanya’da Otomobil Üretimine Başladı

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu