Otomotiv

İkinci El Araç Piyasası Ne Durumda?

Otomotiv sektöründe koronavirüs salgını nedeniyle piyasa çalkantılı günler geçiriyor. Sıfır otomobillere olan talep azalırken, araç almak isteyenler “İkinci el araç piyasası ne durumda?” sorusunu soruyor. Peki, koronavirüs salgınından büyük oranda etkilenen otomotiv sektörü nasıl işliyor, fiyatlar ne durumda?

İkinci El Pazarında Arz-Talep Eşitsizliği Yaşanıyor

Virüs nedeni ile büyük oranda değer kaybeden otomotiv sektörü, ikinci el araç piyasası içerisinde araç satın almak isteyen kişiler için büyük bir avantaj doğurdu.

Özellikle İçişleri Bakanlığı tarafından 31 büyük ilde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve virüsün bulaşma yayılımı nedeniyle dışarı çıkmak istemeyen kişiler, araç almak için eyleme geçmediğinden ikinci el piyasasında büyük bir durgunluk yaşandı.

İstatistik verilerine göre aracını satmak isteyen araç sahipleri, alıcıların dışarı çıkmak istememesi nedeniyle sattıkları ürüne talep gösteren bir alıcı bulamıyor.

İkinci El Araç Piyasası
Koronavirüs salgını sebebiyle ikinci el araç piyasasında düşüşler yaşandı.

Pazarda Yüzde 3 Düşüş

Koronavirüs nedeniyle ağır bir seyir ile ilerleyen otomobil satışları, birçok araç satıcısının talep bulamamasına neden oldu. İstatistik firması Cardata’ya göre ikinci el araç piyasasında %3’lük bir düşüş yaşanırken, bu düşüşün en büyük nedenleri şunlar:

  • Alıcıların virüs nedeni ile dışarı çıkmak istememesi
  • Otomobil firmalarının üretimi durdurması nedeniyle piyasaya sunulamayan yeni model araçlar
  • Otomobil satış galerilerinin virüs dönemi içerisinde kapalı olması

Suni Fiyat Artışı

Virüs nedeni ile dışarı çıkmak istemeyen vatandaşlar, internetten otomobil satın alma yöntemine ağırlık veriyor.

Araç satış sitelerinde, virüs sebebiyle maddi zorluk yaşayan kişilerin araçlarını satışa çıkarmak istemesinden dolayı otomobil ilanları sayısında büyük bir artış gözlemleniyor.

Ülke çapında alıcı bulunamaması da birçok kişi tarafından krizin fırsata dönmesine neden oluyor. Araçlarını satın almak isteyen kişileri bulamayan oto sahipleri, mecburen fiyat kırmak zorunda kalıyor.

Toplu Taşımaya İlgi Virüs Riski Sebebiyle Talep Azaldı

Toplu taşımada sosyal mesafeyi koruma konusundaki zorluktan dolayı, virüs riskiyle karşılaşmak istemeyenler, çareyi ikinci el otomobil pazarına yönelmekte görüyor. Araç alırken kriter genelde şu: “Ayağımı yerden kessin yeter.” Yaz döneminde ikince el piyasasının hareketlenmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Elon Musk, Tesla Fabrikasını Yeniden Açtı

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu