Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama İçin En Etkili Yöntemler

Dijital pazarlamanın en iyi yöntemleri neler? En etkili ve iyi çalışan dijital pazarlama yöntemleri hangileri? Hangi yöntemlerle pazarlama en etkili performansı alırsınız. Gelin biraz bahsedelim.

En Etkili Dijital Pazarlama Yöntemleri

Günümüzde dijital pazarlama birçok alanda gerçekleşiyor. Bunlar sosyal medya, arama motorları, reklam ağları, video içerik siteleri, mobil uygulamalar, oyunlar ve çok daha fazlası. Biz yazımızda etkisini kanıtlamış beş yöntemden bahsedeceğiz.

Google Ads Reklamları

Dijital pazarlamanın en bilinen yöntemlerinden biri olan Google Adwords reklamları, arama sonuçlarına göre en üst ya da en alt bölümde istediğiniz reklamı vermeye imkan tanıyan bir pazarlama tekniğidir.

Her gün milyonlarca insanın arama yaptığı Google’da, anahtar kelimelerle birlikte verilen reklamlarla önemli başarılar kazanabilirsiniz. Ancak burada doğru anahtar kelimelere oynamak, rekabet analizi yapmak ve dönüşümlerinizi sürekli takip ederek reklamlarınızı iyileştirmek, gerekirse teklifi artırmak ya da azaltmak oldukça önemlidir. Kısaca reklamı vereyim, arkama yaslanayım diyemezseniz. Siz işin içinden çıkamıyorsanız performans pazarlaması hizmeti veren ajanslardan ya da freelancer çalışanlardan destek alabilirsiniz. İşler büyürse kendi ekibiniz de olabilir. Kim bilir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu yani Search Engine Optimization (SEO), size ait bir siteyle ilgili arama motorları üzeriden yapılan anahtar kelimelerinde sizin ön plana çıkmanızı sağlayan işlemlere denir. Unutmayın, insanların neredeyse tamamı arama motorlarında anahtar kelimeri kullanarak web sitelerine girer.

Örneğin: Üsküdar fotoğrafçı

Siz Üsküdar’da bulunan bir fotoğrafçıysanız ve bu kelimede 1-10 sıraları arasında bulunuyorsanız bu reklam parası harcamadan müşterilerin sizi bulması anlamına gelir. Elbette ne kadar yukarı sırada olursanız, o kadar fazla kişi sizin sitenizi ziyaret eder.

SEO çalışmaları hem site içi hem de site dışı yapılmalı. Bu sitede zamanı geldiğinde bu çalışmalara daha detaylı değineceğiz ve derinlemesine bahsedeceğiz.

Bahsettiğimiz site içi ve site dışı SEO çalışmalarıyla siteniz zaman içinde Google ve diğer arama motorlarında (Yandex, Bing…) daha yukarıda çıkmaya başlar. Bu sayede pazarlama bütçenizde önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

SEO’nun bedava ve zahmetsiz bir iş olduğunu düşünmeyin. SEO sabır, zaman ve para gerektiren bir uğraştır. Genel pazarlama masrafınız reklamdan az olsa da yine de iyi bir bütçe ayırmalı ve uzmanlardan destek almalısınız.

SEO için birçok ücretli veya ücretsiz yardımcı araç var. Bunları da kullanarak hem iç SEO ve hem de dış SEO anahtar kelime performansınızı daha yukarı çekebilirsiniz. Dediğimiz gibi zamanı gelince daha detaylı uzun uzun anlatacağız.

Dijital pazarlama için en etkili yöntemler
Dijital pazarlama için en etkili yöntemler

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya platformları, insanların en çok vaktini harcadığı yerlerin başında geliyor. Markanıza ya da ürününüze en uygun olan sosyal medya platformlarını belirleyerek bu platformlar içerisinde reklam vermeniz; sizi geniş kitlelere ulaştırabilir. Burada da olayı sadece bir hesap açalım paylaşım yapalım diye düşünmeyin. İçerik üretmek sanattır. Bir de tabii, bu mecralar üzerinden de reklam vererek erişimi artırabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması

Günümüzde son derece hızlı bir biçimde içerik tüketiminde bulunuyoruz ve devamlı olarak yeni şeyleri arıyoruz. Video platformlarında, sosyal medyada ve bloglarda milyonlarca içerik yayınlanıyor. Bu doğrultuda, hem sosyal medyada hem de bloglarında kaliteli içerik paylaşan markalar, büyük avantaj sağlayabiliyor.

İçerik pazarlaması, kullanıcının dikkatini çekecek, onun işine yarayacak ve ona değer katacak içeriklerin oluşturulmasını amaçlıyor. Sonuç olarak ürün ya da hizmetiniz daha fazla dikkat çekiyor ve markaya karşı bir güven oluşmasına katkı sağlıyor.

E-Mail Pazarlama

Herkesin aktif bir biçimde kullandığı e-postalar, kullanıcılara doğrudan ulaşmayı sağlayan önemli bir araç. Bu pazarlama tekniği eskiden beri kullanılsa da doğru kurgulandığında hâlâ etkili sonuçlar veriyor.

Ancak bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlar:

  • Zamanlamayı iyi seçmek
  • Doğru kişiyi hedeflemek
  • İçeriği kişiselleştirmek ve kaliteli bir şekilde hazırlamak

Bir de Seth Godin’in hayatımıza kazandırdığı İzinli Pazarlama mevzusu var. Günümüzde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile birlikte, izni olmadan kişilere e-posta göndermek ciddi bir suç haline geldi. Bu yüzden mutlaka izinli pazarlama listesi oluşturmalı ve bu listeleri yasalara uygun şekilde saklamalı, işlemeli ve zamanı gelince imha etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Bilginizi Geliştirecek Kitaplar

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu