Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamaya Giriş Yapmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Dijital pazarlama bugün artık birçok firmanın yöneldiği bir alan haline geldi. İnternet üzerinden satış yapan firmalar son dönemde kârlarını önemli oranda artırarak bu mecrada tutunmanın ne kadar önemli olduğunu anladılar.

E-ticaret sektörünün hızla gelişmesi doğal olarak kaynakların önemli bir kısmının bu alana yönelmesine neden oldu. Bu yazıda dijital pazarlamaya giriş yapmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Dijital pazarlama konusunun en önemli unsuru hedef kitle. Herhangi bir pazarlama stratejisi için hedef kitlenizi çok iyi bilmeniz gerekiyor. En iyi pazarlama stratejileri ayrıntılı müşteri profillerine dayandığını unutmayın! Bu sebeple yapmanız gereken ilk adım ürün ya da hizmetinizi kime satıyorsanız, onların profillerini iyi analiz etmek olmalı. Alıcı profilleri, ürün veya hizmetiniz için ideal müşterileri temsil ediyor.

Şirketinizin hedef kitlesini ürün ya da hizmetinizle ilgili araştırma yaparak veya focus gruplarla konuşarak netleştirilebilirsiniz. Bu bilgilerin olabildiğince gerçek verilere dayandırılması gerekiyor. Çünkü kitle hakkında varsayımlar yapmak pazarlama stratejisinin yanlış yönlendirilmesine neden olabiliyor.

Dijital Pazarlaya Giriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Dijital Pazarlamaya Giriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Pazarlama Hedefleri Belirleyin

Pazarlama hedeflerimiz daima şirketin temel hedefleri ile bağlantılı olmalı. Örneğin, işletmenizin hedefi e-ticaret gelirini %20 artırmak ise, pazarlama hedefine katkıda bulunmak için geçen yıla göre %50 daha fazla potansiyel müşteri bulmanız gerekir.

Markanızın genel hedef ne olursa olsun, dijital pazarlama kapsamındaki verilerin nasıl ölçüleceğini iyi bilmeniz gerekiyor. Ve bu hedefleri gerçekleştirirken, uygun araçları belirlemek ve kullanmak oldukça önemli.

Dijital stratejinin etkinliğinin nasıl ölçüldüğü her işletme için farklı ve şirketin hedeflerine bağlı. Ancak stratejiyi belirlemeye yardımcı olacak birtakım parametreler olduğu için doğru stratejiyi uyguladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Google Analytics ve benzeri analitik araçları, pazarlama faaliyetlerinizin başarısını ölçmeye yardımcı olacaktır. Unutmayın, dijital pazarlamanın en güzel tarafı harcadığınızın reklam maliyetlerinin size kuruşu kuruşuna ne kazandırdığını takip edebilme ayrıcalığını sunmalıdır. Tabii, kampanyalarınızı ölçmek için teknolojinin size sunduğu avantajları doğru kullanırsanız.

Uygun Araçları Kullanmak

Dijital pazarlamaya giriş yapmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler konusunda en önemli kriter, hedeflere uygun araçları kullanmak. Dijital pazarlamanın merkezinde, şirketin içeriklerinin yayınlandığı internet sitesi, kurumsal blog ve sosyal medya hesapları temel olarak bulunur.

Siz yapacağınız çalışmalarla, sitenize, blogunuza ya da sosyal medya hesaplarınıza müşterilerinizi çekersiniz. Oradan da satış yapılan sayfalara. Ya da direkt olarak satış yapılan sayfalara. Hepsi çok iyi planlanması gereken süreçler.

Şirketinizin web sitesinde yayınlanan bilgiler, ürün açıklamaları, blog makaleleri, infografikler veya sosyal ağlardaki paylaşımlar, genellikle markanızın oluşturduğu içerikler olarak sınıflandırılabilir.

Abonelere e-posta ile gönderilen bülten bile bir içerik ve çok etkili bir pazarlama aracı. Müşteriyle temas etme şansınızın olduğu her adımı çok iyi kullanmanız ve attığınız kurşunun boşa gitmemesini sağlamanız gerekir. Siz izinli pazarlama onayı alarak müşterinizden elde ettiğiniz kişisel verileri, anlamsız iletişim faaliyetleri ile harcarsanız, bir çuval inciri berbat etmiş olursunuz.

Tabii, her zaman satış odaklı olmak da ters tepebilir. Önemli olan, iyi iletişimciler, marka uzmanlarından olan ekibinizle doğru zamanda doğru iletişimi yapmak.

Kaliteli içerik, web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterilere dönüştürür ve marka imajını geliştirmeye yardımcı olur. Hedef ne olursa olsun, dijital pazarlama stratejisine uygun içeriği oluşturmak gerekir.

İlginizi çekebilir: Google Adsense Onayı Almanız İçin 11 Adım

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu