TeknolojiTest

Bilim Testi – Kim Neyi İcat Etti? – Ünlü Mucitler

Sizler için 10 soruluk bilim testi hazırladık. Bilginizi sınamak, bilim insanlarını tanımak ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, buyurun testimize!

Bilim insanlarına çok şey borçluyuz. Onlar olmasaydı, bugün kullandığımız elektrik, bilgisayarlar, sağlık teknolojileri ve daha birçok şey olmazdı.

Tabii, bazıları insanlığa hizmet ederken, milyonlarca insanın ölmesine sebep olan savaş makinelerinin icadına da katkı yaptı. Hatta bazıları bir şey icat edeceğim derken kendi ölümüne sebep oldu.

Ama biz yine de kendilerini olumlu yönleriyle alalım. İşte dünyayı değiştiren bilim insanları hakkında 10 soruluk bilim testi.


Bilim Testi Başlasın!

Teste hemen aşağıdan başlayabilirsiniz. Test bitince doğru cevapları okumak için sayfayı aşağıya doğru kaydırın. Bu sefer doğru cevaplar da size gözükecek. Toplam skorunuzu da en altta görebilirsiniz. Başarılar!

Tarihte İlk Pili Kim Buldu?

Doğru! Yanlış!

Tabii ki Alessandro Volta! Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, pilin icadıyla tanınan İtalyan fizikçidir. 18 Şubat 1745'te doğmuş, 5 Mart 1827'de Camnago, İtalya'da hayata veda etmiştir. 1794'de Copley Medal ödülünü almıştır.

Suyun Kaldırma Kuvvetini Bir Hamamda Yıkanırken Keşfettiği İddia Edilen Bilim İnsanı Kim?

Doğru! Yanlış!

Cevap Arşimet. Antik Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendistir. Antik dünyanın ilk ve en büyük bilim adamı olarak kabul edilir. Hidrostatiğin ve mekaniğin temelini atmıştır. Bir hamamda yıkanırken keşfettiği iddia edilen suyun kaldırma kuvveti, bilime en çok bilinen katkısıdır.

Kuantum Kuramı'nı Kim Geliştirdi?

Doğru! Yanlış!

Cevap Max Karl Ernst Ludwig Planck, Alman fizikçi ve 1918 Nobel Fizik Ödülü sahibi. Planck, "Kuantum Kuramı"nı geliştirdi ve Termodinamik Yasaları üzerine çalıştı. Kendi adıyla bilinen Planck Sabitini ve Planck Işınım Yasası'nı buldu.

Reklam

Atomu İlk Kim Parçaladı?

Doğru! Yanlış!

Doğru cevap Lise Meitner. Atomu parçalayan ilk kişidir, laboratuvardaki arkadaşı ise Otto Hahn'dır. Albert Einstein'in E=mc2 kuramını test ederek atomun parçalanabileceği ispatladılar.

Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi kim keşfetti?

Doğru! Yanlış!

Doğru cevap elbette Marie Curie veya doğum ismiyle Maria Salomea Skłodowska. Polonya asıllı kimyager ve fizikçidir. Sonradan Fransız vatandaşlığına geçti. Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti.

İlk Elektrikle Çalışan Çamaşır Makinesini Kim İcat Etti?

Doğru! Yanlış!

Cevap Alva John Fisher. 1862 yılında doğmuş 1947 yılında ölmüştür. 1906 yılında dünyanın ilk elektrik ile çalışan çamaşır makinesini yapmıştır. Bu çamaşır makinesinde kirli çamaşırlar yatay olarak yerleştirilmiş metal bir tamburun içine konuluyordu.

Reklam

Bilgisayarlarla Etkileşime Geçmemizin En Önemli Yollarından Biri Olan Mouse (Bilgisayar Faresi) Aletini İlk Kim Geliştirdi?

Doğru! Yanlış!

Kesinlikle cevap Douglas Engelbart. 1960’lı yıllarda ABD’li mucit Douglas Engelbart, bilgisayarla insanın etkileşiminde bir kilometre taşı olan mouse – bilgisayar faresini icat etti.

Telefonu Kim İcat Etti?

Doğru! Yanlış!

Doğru cevap Alexander Graham Bell. ABD'ye İskoçya'dan göç eden Alexander Graham Bell, 1876 yılında ABD'de insan sesini dönüştürebilen ilk cihazın patentini almıştı. Graham Bell tarafından icat edilen cihaz sonraki yıllarda daha da geliştirildi. Telefon böylece uzak mesafelerde bulunan insanların birbirlerinin seslerini duymasını sağlayan tarihteki ilk cihaz oldu.

Fotoğraf Makinesini İlk Kim Tasarladı?

Doğru! Yanlış!

Cevap Johann Zahn. İlk fotoğraf makinesini 1685’de tasarladı. Yazdığı kitapta bir fotoğraf makinesi olan Camera Obscura’nın çizimleri vardı. Johann Zahn’ın fotoğraf makinesi fikri çizimlerden öteye gidemedi. İlk fotoğraf Joseph Nicéphore Niépce tarafından 1814 yılında çekildi. İlk tasarlanan fotoğraf makinesinden binlerce yıl önce Iraklı bilim insanı İbn-i Heysem’ın gümüş nitratın güneş ışığında karardığını keşfetmiştir. 1021'de yazdığı Optik kitabında fotoğraf makinesine benzer bir tür cihazdan bahsetmiştir.

Reklam

Bilgisayarların Bugüne Gelmesinde Büyük Katkısı Olan Doğru / Yanlış İkili Sistemini Kim Bulmuştur?

Doğru! Yanlış!

Doğru cevap George Boole. 1850 yılında George Boole, kendi adıyla anılan ve sadece 0 ve 1 rakamlarının kullanıldığı Boole Cebiri sistemini bularak, bilgisayarların gelişimi üzerinde önemli rol oynamıştır.

Bilim İnsanları Testi
TAM SIFIR ALDIN!

İnanılacak gibi değil, hiçbir soruyu bilemedin. Ya bizimle dalga geçiyorsun ya da bütün kitaplarını baştan okumak gerek!

Sadece 1 Soruya Doğru Cevap Verdin
Durum çok ciddi, acilen ders çalışman gerekiyor.
Sadece İki Soruyu Doğru Bildin!
Bizi üzdün ama doğru cevapları umarız bir daha unutmazsın!
Kendinden Utanmalısın!
Sadece 3 soruyu doğru bildin. Aldığın skor oldukça kötü hemen kitap okumaya başlasan iyi edersin.
Dört Soruyu Doğru Bildin!
Olacak iş mi şimdi bu?
Eh İşte İdare Eder!
Beş soru bildin. Ne iyi ne kötü diyelim. Daha çok kitap oku!
6 Soruyu Doğru Bildin!
Biraz daha çalışırsan olacak!
7 Soru Bildin
Fena değil, neredeyse tamamına doğru cevap verebilirdin. Bir daha ki sefere artık.
Oldukça Başarılısın!
8 doğru cevap. Neredeyse tüm sorulara doğru cevap verdin, aferin!
Tam 9 Puan!
Sadece bir yanlış yaptın! O da nazarlık olsun... Tebrikler.
Muhteşem!
10'da 10 yaptın, bugünlere kolay gelinmiyor. Çok okumuşsun belli! Ama öğrenmenin sınırı yok. Durma devam et!

Puanınızı Paylaşın:

İlginizi Çekebilir: Netflix Dizileri Testi

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu