GündemTeknoloji

Zynga,Türk Şirketi Peak’i Rekor Bedelle Satın Aldı

ABD merkezli oyun şirketi Zynga, Türk oyun şirketi Peak’i 1,8 milyar dolara (12,3 milyar TL) satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Ödemenin yarısının nakit yarısının da Zynga hissesi olarak yapılacağı belirtildi.

Zynga CEO’su Frank Gibeau, “Peak’e aramıza hoş geldin demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor” dedi.

Zynga, Toon Blast ve Toy Blast‘ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayısını sekize çıkaracak. Küresel kullanıcı sayısını artıracak ve gelecekteki yeni projelere hazırlanacak. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek.

Şahin: “Zynga İle Büyüyen Bir Ekip Olmayı Sürdüreceğiz”

Satın almayla ilgili online basın toplantısı videosunu izleyin.

Peak Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin, “Türkiye için gurur verici bir gün ve hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı” dedi.

Şahin, Zynga ile daha güçlenerek büyüyeceklerini belirterek, “Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Peak’in Kısa Serüveni

2010 yılında İstanbul’da Sidar Şahin tarafından kurulan Peak Games (artık Peak adını kullanıyor), 9 yılda Türkiye’nin yanı sıra dünya mobil oyun pazarının da önemli oyuncuları arasına girdi.

8 Kasım 2017’de duyurulan işlemle Peak, Spades Plus, Gin Rummy Plus ve 101 Okey Plus gibi oyunlarını geliştiren stüdyosunu Zynga’ya devretti.

100 milyon dolarlık bu satış, Peak Games’i dünya genelinde mobil uygulamalardan en çok gelir elde eden firmaların sıralandığı App Annie 2017 Top-52 listesine 37. sıradan soktu.

100 milyon dolarlık satışın ardından İstanbul merkezli bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam eden Peak, mobil platformlar için geliştirilen Toy Blast ve Toon Blast oyunlarıyla dünya pazarlarına odaklanmaya devam etti.

Zynga’nın Hissedarları Kimler?

Zynga’nın en büyük üç hissedarı arasında ABD’li Vanguard Group (%8,87), Artisian Partners (%6,14) ve BlackRock Fund Advisors (%4,06) bulunuyor. Zynga’nın merkezi ABD, San Fransisco’da bulunuyor.

Peak’in Zynga tarafından satın alınmasıyla bugüne kadar yabancı bir firmanın Türkiye’den bir teknoloji şirketi için ödediği en yüksek miktara ulaşıldı. Yemeksepeti, 2015 yılında Alman Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmıştı, Çinli e-ticaret devi Alibaba, Trendyol için 728 milyon dolar öderken Peak için toplamda verilen 1,8 milyar dolar bu satın almaların ederini katladığı bildirildi.

İlginizi çekebilir: En Sevdiğiniz Dizilerin Çekildiği Evler

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu