Teknoloji

Türkiye’yi Yerli ve Milli Teknolojilerle Yatırımlarını Sürdürüyor

Türkiye’de, 23 Şubat 1994’te, dönemin Başbakanı olan Tansu Çiller’in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 27 yıl geçti. Geçen zaman içinde hem dünyada hem de Türkiye’de telekomünikasyon sektörü büyük değişimlere sahne oldu.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, sürece ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’yi cepten “alo” ile tanıştıran ilk şirket olarak 27 yıldır geliştirdikleri yerli ve milli teknolojilerle Türkiye’nin bu alanda söz sahibi olması için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin “teknolojide tüketen değil, üreten ülke olma” vizyonu doğrultusunda, yerli ve milli ekosistemin geliştirilmesini öncelikle milli bir görev olarak gördüklerini ve bu alanda azami çaba göstererek katkı sunmaktan gurur duyduklarını ifade eden Erkan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Turkcell’i olarak 1994 yılında yola çıkarken ülkemizin en iyi iletişim altyapısını kurmayı hedefliyorduk. Bu hedefimize kısa zaman içerisinde ulaşarak sektörümüzde lider duruma geldik. Ancak ulaştığımız noktayı hiçbir zaman yeterli görmedik ve müşterilerimize en yenilikçi teknolojileri sunmak amacıyla bir GSM operatörünün ötesine geçmek için çalışmalarımızı sürdürdük. Bu amaçla mobilde 1.4 Gbps, sabit şebekede ise 10 Gbps hızları destekleyen dünyanın en iyi altyapılarından birini ülkemize kazandırdık. Bugün müşterilerimize iletişim altyapısı sağlayan bir operatörden çok daha fazlasını sunan bir şirket haline gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

“Sahip olduğumuz güçlü altyapının 5G’ye geçişimizi kolaylaştıracağına inanıyorum”

Murat Erkan, sektör için en büyük kırılma noktalarından birinin sesin yerini dataya bırakması olduğunu, bu sürecin gerçek anlamda ivmelenmesinin ise 2009 yılında 3G’ye geçişle birlikte yaşandığını, ardından 2016’da 4.5G’nin hayatlara girmesi ile bu alanda çok büyük değişimler gözlendiğini anlattı.

Ayrıca Türkiye ilk defa Türkcell sayesinde cep telefonundan alo diyebildi. Hem Vodafone açıklama yaptı hem Türkcell. Yarında Türk Telekom yapar her halde.

İlginizi Çekebilir: Vodafone, Dijitallesmeyi Memleket Meselesi Olarak Görüyor, Gençler Türk Telekom’la ‘START’ Alacak

Oğuz İlyas Demircan

TeknomanyaK.com'un ikinci sahibi ve içerik üreticisi. Yazılım Mühendisi Olmak Amacıyla Çıktığım Yoldaki Şu anki Aşamam Web Programlama.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu