TarihTeknoloji

Samuel Morse Kimdir? Neyi İcat Etti?

Samuel Finley Breese Morse Amerikalı, mucit, portre ve tarih sahnesi ressamıdır. Morse’un en önemli icadı Telgraf sisteminde kullanılan Morse alfabesi.

Samuel Morse, coğrafyacı ve papaz Jedidiah Morse ile Elizabeth Ann Breese Morse’un ilk çocuğuydu. Massachusetts, Charlestown’da 27 Nisan 1791’de doğdu.

Henüz küçük bir çocukken Phillips Akademisi‘ne girdi. 14 yaşında yüksek okul okumaya başladı. Sanata hayatını adayan ressam Washington Allston‘un öğrencisi oldu. Yale Üniversitesi’nde, Bejamin Siliman ve Jeremiah Day‘ın elektrik konferanslarına katıldı. Geçimini için portre resimler yapmaya başladı. 1810 yılında Yale’den mezun oldu.

Samuel Morse İyi Bir Ressamdı

Samuel Morse, hocası Allston’a 1811’de Avrupa seyahatinde eşlik etti. Avrupa’dan döndükten sonra portre resimleri daha çok tercih edildiğinden bu alanda ustalaştı.

Eski Millet Meclisi (The Old House of Representatives), Louvre Galerisi (The Gallery of The Louvre), Herkülün Sonu (The Dying Hercules) en ünlü tablolarıdır.

Morse’un icatları arasında bir taşı ya da mermeri 3 farklı boyutta yontabilen mermer kesme makinesini de yer alıyor.

Samuel Morse, bu makinenin patentini alamadı çünkü 1820’de Thomas Blanchard benzer bir makine üretmişti.

1826 senesinde Millî Güzel Sanatlar Akademisi’nin kurucularından biri oldu ve başkanlık görevini üstlendi.

1830’da Roma’da öğrenim görürken, Danimarkalı/İzlandalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen‘un öğrencisi oldu. Hocasıyla, Antik Roma yıkıntıları arasında gezintilere çıktı. Thorvaldsen’in portresini de yaptı. 1832’de New York Üniversitesi Resim ve Heykel Bölümü’nün profesörü oldu. Telgraf için çalışmalara başlayınca resme ara verdi.

Telgraf ve Morse Alfabesi’nin İcadı

Samuel Morse, genç yaşından beri mekanik araştırmalarına ilgi duydu. 1832’de Okyanusya seyahati yaptı.

Charles Thomas Jackson‘un elektrikle ilgili son gelişmeleri anlatması üzerine, New York Üniversitesi‘nde elektromanyetik konularında öğrendikleri, elektrikli telgraf fikri için ona ilham verdi.

Elektrikli telgraf fikri, bir elektrik devresinde bobinin bir kolu çekmesi ile rulo kağıdı üzerine izler bırakması esasına dayanıyordu. Kısa ve uzun çekmeler, kısa ve uzun izler bırakıyordu.

1835 senesinde başlayan bu çalışmalarına destek bulmak için Avrupa devletlerine başvurularda bulundu. Ancak netice alamadı. Bunun üzerine arkadaşı Chamberlain’i İstanbul’a gönderdi. İlme ve ilim adamlarına destek veren Osmanlı ülkesinden ümitliydiler.

Chamberlain İstanbul’da büyük ilgi ve destek sağladı. Fakat cihaz henüz çok ilkeldi. Bu sebeple cihazı iyi bir işçilikle tekrar üretmek ve padişaha takdim etmek üzere Viyana’ya gitti.

Ancak Tuna Nehri yoluyla Viyana’ya hareket eden Chamberlain’in gemisi yolda battı ve kendisi beş arkadaşıyla birlikte boğularak öldü. Böylece Osmanlı Devleti’nde telgraf kurulması girişimi de batmış oldu.

Samuel Morse, Telgrafın İlk Prototipi 1837’de Geliştirildi

İlk telgraf prototipi 1837'de Samuel Morse tarafından icat edildi.
İlk telgraf prototipi 1837’de Samuel Morse tarafından icat edildi.

1835 sonbaharında, Samuel Morse hareketli kâğıt şerit üstüne kayıt yapan bir telgraf geliştirdi ve sergiledi. 1836 başlarında, Morse kayıt yapan telgrafını Dr. Leonard Gale‘e sundu. Aynı yıl topladığı 1496 oyla New York belediye başkanlığı seçimlerinde başarısız oldu.

1837’de Morse cihazın patentini aldı. 1832’de, Morse elektomanyetik telgraf ve Charles T. Jackson’la yaptığı telgraf görüşmelerinde kullandığı Morse Kodları olarak bilinen sinyal alfabesi fikirlerini geliştirdi.

1836’da Morse çalışan ilk telgraf örneğini tamamladı. Bu telgraf tek elementli bir pil ve basit bir manyetizma kullanıyordu. Bu ilk örnek, 13 – 14 metre gibi çok kısa mesafelerde çalışıyordu.

1836 kışında Morse telgrafın ilk örneğini Leonard Gale’e gösterdi. Gale, Joseph Henry O’Reilly’nin elektromanyetik röleler üzerine çalışmalarından haberdardı. Bu bilgilere dayanarak Gale, Morse’a birkaç gelişme tavsiyesinde bulundu. Joseph Henry O’Reilly’in bu gelişmeleri anlatan 1831 tarihli bilimsel yayınlarını okuması için teşvik etti.

Bu çalışmadan da istifade eden Samuel Morse ve Gale 16 kilometrelik bir alandan gelen mesajları kaydetmeyi başardı.

Aynı yılın Eylül ayında Alfred Vail, New York Üniversitesi’nde telgrafın gösteriminde asistanlık yaptı. Vail’in babası iyi bağlantıları olan mucit, avukat, topluluk lideri ve teknoloji yatırımcısıydı. Morse’un telgraf üstündeki çalışmalarını finanse etti.

Morse, elektrikli telgrafın ilk prototipini 1837’de geliştirdi. Bugün Princeton Üniversitesi’nde bulunan bu prototipi Joseph Henry O’Reilly üretmişti. Henry, Morse’un karşı dava açmasına rağmen yayınlamadığı bilimsel belgelere de sahipti.

Patent başvuru sürecinde, Samuel Morse’un avukatı, Morse’un kendi el yazısıyla yazılmış olan bilimsel kayıtlarının yakıldığını iddia etti. Joseph Henry, zamanının açık kaynaklı teşebbüs sahiplerindendi ve Morse gizlilik avantajlarını elinde bulunduruyordu.

1838’de Halka Açık Sunum Yapıldı

Morse elektrikli telgrafın ilk halka açık sunuşunu 8 Şubat 1838’de Philadelphia Pensilvanya’da bulunan Franklin Enstitüsü’nde bir bilim komitesinin karşısında gerçekleştirdi. (İlk çalışma tarihi 6 Ocak’tır).

Samuel Morse, 21 Şubat’ta telgrafı başkan Martin Van Buren’e sundu. Kısa bir zaman sonra, Birleşik Devletler Ticaret Temsilcileri Komitesi başkanı F.O.J. Smith Maine, Morse’un arkadaşı oldu ve Kongrede 30,000 Amerikan Dolarını geçmeyen telgraf hattı projesini önerdi.

Morse ayrıca bir su kütlesi üstünden, demir yolu altından veya iletken herhangi bir şeyden sinyal gönderebilen radyo telgrafın icadına öncülük etti.

Samuel Morse, 1844’de İlk Telgraf Denemesini Yaptı

Samuel Morse, ilk uzun mesafeli elektrikli telgraf denemesini 24 Mayıs 1844’de Washington DC ile Baltimore arasındaki 65 kilometrelik hatla yaptı.

Morse Washington’da bulunan Yüksek Mahkeme binasından Baltimore, Maryland’de bulunan asistanı Alfred Vail’e şu telgraf mesajını gönderdi; “What hath God wrought” (İncil’den alıntı, Numaralar 23:23).

Osmanlı Devleti ise 11 yıl sonra 1855 senesinde Kırım Savaşı sırasında telgraf kullanmaya başlayabildi.

Alfa Nümerik Kod Alfabesinin Esas Mucidi Alfred Vail Mi?

Samuel Morse, 1838’de Morse, her harfe bir nümerik kod atanmış olan telgrafik sözlüğünü, telgrafik bir şifreyle değiştirdi. Birçok kaynak bu kodların asıl mucidinin Alfred Vail olduğu yazar. Ancak Morse bunu inkar etmiştir.

Morse’un Son Yılları ve Ölümü?

1850’ler de Morse Kopenhag’a gitti ve ünlü heykeltıraşın mezarının da bulunduğu Thorvaldsen müzesini ziyaret etti. Kral VII. Frederick tarafından kabul edildi ve Thorvaldsen’in 1830’da yapmış olduğu portresini vasiyeti gereği kraliyet ailesine bağışladı. Thorvaldsen’in portresi halen Danimarka Kraliçesi II. Margaret’tedir.

Samuel Morse, 2 Nisan 1872 tarihinde 80 yaşında New York 5 West 22. sokaktaki evinde öldü ve Brooklyn’de bulunan Green-Wood Mezarlığı’na gömüldü.

İlginizi çekebilir: Bilim Testi – Kim Neyi İcat Etti?

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu