Sağlık

Diyet Yaparken Tüketmeyi Kesmeniz Gereken 5 Şey

Amerikan Önleyici Tedavi Dergisi‘nin yeni sayısında yayınlanan araştırmaya göre, tansiyonunu veya hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olan bir diyet programı, 75 yaşın altındaki kişilerin koroner kalp yetmezliği riskini azaltabilir.

13 yılı aşkın süredir 4.500’den fazla kişi üzerinde yapılan araştırma, kilo kaybı programına katılan 75 yaşın altındaki kişilerde, koroner kalp yetmezliğine yakalanma olasılığının büyük ölçüde azaldığını doğruladı.

Kilo verme programında tüketilmesi önerilen gıdalar şu şekilde: Meyve, sebze, kuruyemiş, kepekli tahıllar, kümes hayvanları, balık ve süt ürünleri. Bu besinlerin ise tüketiminin azaltılması öneriliyor: Tuz, domuz eti, tatlı ve şekerli içecekler, yağlı krema ve alkollü içecekler.

Ekstra sağlıklı olmak için başka öneriler de var. Amerikan Kalp Birliği’nde araştırmasına göre yavaş kilo veren insanlar, tekrar fazla kilolu olmak veya koroner kalp hastalığı, diyabet ve inme olasılığı için daha az risk taşıyor. Scientific Sessions 2017. Bu kişilerin yedikleri ve içtikleri konusunda daha bilinçli daha çok yemeye daha az meyilli oluyor.

Diyetisyenler ayrıca, bu kişilerin atıştırma ve paket servislerine karşı daha bilinçli olduğunu söylüyor. İnsanların çoğu, günlük almaları gereken sodyumun %75 üzerinde, işlenmiş yiyecek ve restoran yiyecekleri ile besleniyor. Böylece hastalıklara daha açık oluyorlar.

Bu araştırmaya göre birçok insan, bir öğünde alması gerekenden 200 kalori fazla alıyor.

Aşırı sodyum tüketimi, tansiyonu ve koroner kalp hastalığı riskini ve felç olasılığını artırabiliyor. Ancak birçok insan, restoran yiyeceklerde günlük %71 oranında daha fazla sodyum tedarik ediyorlar. Bu yüzden evde yemek yapmak çok daha sağlıklı bir seçenek.

Yapay olarak tatlandırılmış içecekler, Amerikan Kalp Birliği‘nin dergisi Stroke’a göre inme ve demans olasılığı ile bağlantılı olabiliyor. 2015 yılında iki veya daha fazla kilo verme programına katılan ve günde bir kez doğal maden suyu içen kadınların, kardiyovasküler yapılarının %30 daha sağlam olduğu gözlemlendi. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kaynak

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu