Otomotiv

Fiat Chrysler ve Renault Birleşmesi Ne Kazandırabilir?

Fiat Chrysler ve Renault’nun, birleşme görüşmeleri yaptıkları biliniyor. Otomobil üreticileri, satışların düşmesi, maliyetlerin artması ve düzenlemelerdeki katı kurallar sebebiyle birleşmeyi tercih ederek, yakın gelecekte piyasada iyice ağırlığı hissedilecek kendi kendine gidebilen araçları ve elektrikli otomobilleri üretmek istiyorlar.

Bloomberg, Monetary Instances ve Wall Avenue Journal’ın haberlerine göre er ya da geç Fiat Chrysler ve Renault-Nissan birleşmesi gerçekleşecek. Ancak Bloomberg’e göre bu birleşme şimdilik Nissan’ı kapsamayacak.

Fiat Chrysler, Amerika’da Jeep ve Ram markalarıyla biliniyor. 20 milyar dolarlık bir piyasaya sahip olan Fiat, İtalya’nın en eski şirketlerinden biri ve Alfa Romeo, Fiat, Lancia ve Maserati gibi markalara sahip.

Fiat 2009’da Chrysler’dan hisse satın aldı. 2014’te şirketle birleştiğinde ise 200.000 işçi istihdam eden dev bir şirket ortaya çıktı.

Otomotiv malzemeleri tedarikçisi Mopar’ın da sahibi olan Fiat’ın işçilerinin üçte biri Avrupa’da bulunuyor ancak kârının çoğunu Kuzey Amerika pazarından elde ediyor. Fiat’ın, Renault ile birleşmesi Avrupa’da bu iki şirketin otomobil üretiminde büyük bir tasarruf elde etmesinin önünü açabilir.

Bu finansal tasarruflar, satışlarda durgunluk olduğunda otomobil üreticilerini rahat ettirebilir. Amerika’da GM ve Ford halihazırda bunu yapıyor. Bu birleşme, iki şirketin elektrikli araçlar ve kendi kendine gidebilen otomobiller üretmede daha güçlü olmasını sağlayacak.

FCA, şu an elektrikli otomobiller ve kendi kendine gidebilen otomobillerle ilgili 46 araştırma merkezine sahip ancak şirketin Google’ın otonom otomobil şirketi Waymo ile işbirliği de bulunuyor.

FCA, bir yıl içinde Waymo ile ortaklığını genişleterek, filoya 62.000 kendi kendine gidebilen Chrysler Pasifica minivan ekleyecek. İki şirket aynı zamanda Waymo’nun kendi kendine gidebilen araç teknolojisini lisans altına alma üzerinde çalışıyor.

Kaynak

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu