Kültür - Sanat

Tiyatrolar Ne Zaman Açılacak?

Koronavirüs sebebi ile alınan önlemlerin olumsuz etkileri, birçok sektörde olduğu gibi kültür sanat alanında da ciddi şekilde hissedildi. Sinema ve tiyatrolar kapatıldı. “Tiyatrolar ne zaman açılacak?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bir süre daha beklemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Tiyatrolar 18 Mart’tan Bu Yana Kapalı

18 Mart 2020 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgesi ile umuma açık bir şekilde hizmet veren işletme ve özel sektör mekanları kapatıldı. O tarihten bu yana tiyatrolar gösterileri engellenmiş bir şekilde bekliyor.

Bu karardan sonra tiyatro, sinema, konser gibi birçok sanat faaliyetine virüs tedbirleri nedeniyle ara verildi. Birçok sanat sever, tiyatroların açılma tarihi hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak genelgeyi bekliyor.

Tiyatrolar Ne Zaman Açılacak?
Tiyatrolar ne zaman açılacak?

Bakanlık Önlemleri Gevşetti

Koronavirüs vaka ve vefat sayılarının her geçen gün düşmesi ile İçişleri Bakanlığı, koronavirüs önlemleri için alınan tedbirlerde ılımlı gevşemeye gitti.

Bu kararla 11 Mayıs itibari ile alışveriş merkezleri, berberler, kuaförler, güzellik merkezleri ve özel sağlık merkezlerinin faaliyetine tekrar başlaması kararı verildi. Tiyatro ve sinema gibi sanat sektörleri bu ılımlı gevşetme genelgesi içerisinde yer almadı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede sanat kurum ve işletmelerinin yer almaması üzerine açıklama yapan tiyatro oyuncusu Halil Engin Yılmaz, ”Koronavirüs tedbirleri nedeni ile açılma izni verilmeyen tiyatro ve sinemalar, umarım önümüzdeki günlerde tekrar faaliyetlerine dönecektir” dedi.

Tiyatro ve Sinemalar Neden Açılmıyor?

Bakanlık tarafından ikinci kez yayınlanan ılımlı gevşetme genelgesinde, sanat kurum ve kuruluşlarının yer almaması üzerine sosyal medya üzerinden büyük bir tepki alan İçişleri Bakanlığı’na destek Sağlık Bakanlığı’ndan geldi.

Sağlık Bakanlığı, ”Toplumun iç içe olacağı ve büyük izleyici kitlesine sahip olan spor müsabakaları, konserler, sinema seansları ve tiyatro oyunlarının bu dönemde serbest bırakılması, virüs kapsamında risk teşkil etmektedir” açıklamasını yaptı. Bu açıklama, sinema ve tiyatroların kısa süre içinde yeniden açılmayacağının sinyallerini verdi.

Tiyatro ve sinemaların açılma haberini dört gözle bekleyen sanat severler, bakanlık tarafından yapılacak bir sonraki gevşetme genelgesini bekliyor.

İlginizi çekebilir: Karantina Günlerinize Keyif Katacak 5 Ücretsiz Çizgi Roman

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu