Alp SolakKöşe Yazıları

İstanbul’a Daha Fazla Taksi Gerekli Mi?

Son günlerde sıkça konuştuğumuz ve henüz ne olacağını bilmediğiniz konulardan birisi İstanbul’a 6 bin adet yeni taksinin gelip gelmeyeceği… Peki İstanbul’a yeni taksiler gerekiyor mu, bir müşteri olarak fikirlerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle şu ara olmasa da genel olarak iyi bir taksi kullanıcısı olduğumu söyleyebilirim. BiTaksi gibi uygulamaları da sıkça kullanırım. Tabii, taksi bulabildiğim zamanlarda.

Konuya biraz bilgi vererek başlamak istiyorum. Bildiğiniz gibi İstanbul’da 17 bin 395 taksi var ve bu sayı 1966 yılından yapılan ihaleden beri hiç değişmedi.

Hatta gelin biraz eskilere gidelim Bakın Milliyet’in 2009 tarihli bir haberi. Yanlış okumadınız 2009. Başlık tam olarak şöyle: “İstanbul Büyüyor, Taksi Sayısı Aynı”. Aradan tam 11 yıl geçmiş, sayı hiç değişmemiş!

Peki, Taksi sayısının 1991’den beri aynı olduğu, yani 17 bin 395 olduğu İstanbul’da nüfus nasıl değilmiş gelin bir de ona bakalım.

1990 yılında İstanbul’un 7 milyon 309 bin 190 nüfusu varmış. 2009 yılında ise 12 milyon 915 bin 158’e ulaşmış. 2019’da ise açıklanan nüfus 15 milyon 67 bin 724 kişi.

Buna tabii, ikameti İstanbul’da olmayanları, turistleri, kaçakları vesaire eklediğimizde İstanbul’da koronavirüs salgını olmayan zamanlar yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığını söyleyebiliriz.

20 milyon kişi, 17 bin 395 taksi! İstanbul’da bin kişi başına düşen taksi sayısını hesapladığımız ise ortaya çıkan rakam sadece 1.1.

Dünya Şehirlerinde Taksi Sayısı Nasıl?

Bu verilerde Habertürk’ün 2018 tarihli bir haberinden yararlanayım. Nüfusu 8.8 milyon olan Londra’da 21 bin siyah taksi var. Belediye tarafından lisans verilen ve belirli bölgelerde çalışabilen diğer taksiler de eklenince kentteki toplam taksi sayısı 109 bini buluyor. Yani İngiltere’nin başkenti Londra’da bin kişiye 12.4 taksi düşüyor. Ayrıca Uber de mevcut.

ABD’nin New York kentinde ise durum benzer. 86 bin taksinin hizmet verdiği 19.7 milyon nüfuslu New York’ta, bin kişiye düşen taksi sayısı 4.3. Uber de şehirde yoğun olarak kullanılıyor.

İstanbul bu şehirlerden daha kalabalık olmasına rağmen neden taksi sayısı hiç artmıyor ve neden alternatif olan Uber ve benzerleri yasak.

Nedeni çok basit, plaka sahiplerinin rantı. Baskıyla plaka sayısının artmasına müsaade etmemeleri…

Bizim Suçumuz Ne?

Bildiğiniz üzere İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, artık bu ranta son vermek için belediye olarak harekete geçti ve İstanbul’a 6 bin yeni taksi kazandırmak için İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME) bir teklif götürdü. Yapısı değiştiği için UKOME kurulunun çoğunluğu elinde bulunduramayan İBB teklifi siyasi nedenlerle geçiremedi ve karar bir alt komisyona gönderildi. Bundan sonra ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Biz İstanbullular artan nüfusa karşı taksi sayısının artmamasından dolayı araç bulamamaktan bıktık. Ben kendi adıma, en değerli saatlerde taksi aramaktan vazgeçtim. Çünkü olmayacağını biliyorum. Özellikle yağmur varsa hiç şansım yok. Her hangi bir uygulama üzerinden de yoğun saatlerde bulmak imkansız.

Artık Rant Uğruna İnsanların Mağdur Edilmesine İzin Vermeyin

İstanbul gibi bir şehirde madem taksiciler istemediği için Uber gibi alternatifler de yok, o zaman taksi sayısı en az 50 bin olmalı. Tabii, bu olması gereken. Kimsenin buna izin vereceğini sanmıyorum. Ama en azından bırakın da şu 6 bin taksi işe başlasın, biz de yağmurda çamurda, işe giderken ya da dönerken bir nebze olsun daha kolay taksi bulalım.

Hem böylece arabada sigara içenler, anlamsız müzikleri müşteriye zorla dinletenler, kötü kokan ve temiz olmayan araçlarını umursamayanlar biraz kendine çeki düzen verir.

Kimsenin kazancı beni ilgilendirmez ama bu şehirde yaşayan bir birey olarak doğru düzgün ulaşım olanaklarına sahip olmak beni ilgilendirir.

İlginizi çekebilir: İBB’den 5 Bin Yeni Taksi Plakası Çalışması

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu