İncelemeTeknoloji

Dijital Asistan Cortana Beta Sürüm İncelemesi

Windows tarafından Android 8.1 sürümü ile herkese açık bir şekilde paylaşılan dijital asistan Cortana‘nın beta sürümünü inceledik.

Özellikle rakip teknoloji firmalarının çıkardığı Siri, Google ve XP gibi sanal asistanlardan sonra Windows tarafından gelen sanal asistan adımı, teknoloji severlerin ilgisini çekiyor.

Cortana Windows ve Android Cihazlarda Kullanılabiliyor

Dijital asistan Cortana, Windows tarafından beta sürümü ile yayınlandı. Beta sürümü olduğundan henüz tamamlanmamış ve güncellemeye açık bir proje olan Cortana, şimdiden birçok Windows ve Android kullanıcısı tarafından aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Yapay zeka kelime dağarcığının henüz tam olarak iyileştirilmemiş olması nedeni ile birçok kelime ve cümleyi tanımlayamayan Cortana, beta sürümünden çıkış aşamasında birçok özellikliğe imza atmayı planlıyor.

Dijital Asistan Cortana Beta Sürüm İncelemesi
Dijital Asistan Cortana Beta Sürüm İncelemesi

Microsoft Örnek Soru ve Emirleri Paylaştı

Geçtiğimiz aylarda beta sürümü ile yayınlanarak her geçen gün yeni bir iyileştirmenin eklendiği dijital asistan Cortana, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunabilmek için güncellemeler almaya devam ediyor. Uygulama için, kullanım amacına örnek olabilecek sorular ve emirler yayınlandı:

  • Şu aralar hiç boşluğum var mı?
  • Biri ile bir konuyu tartışmam lazım. Bana zaman yaratabilir misin?
  • Toplantıma benimle gel.
  • Belirlediğim saatte bana şu görevi yapmamı hatırlat.
  • Telefon parlaklığını değiştirebilir misin?

Cortana’da Bulunan Eksikler

Cortana’ya rakibi Siri, Google ve XP gibi kişisel asistanlar yıllar içerisinde önemli bir yol katetti. Henüz yeni bir uygulama olan Cortana’da birçok eksik bulunuyor.

İlk olarak sesli dinleme özelliğinin aktif olmaması nedeni ile asitan ”Hey Cortana” seslenişi ile aktif duruma geçmiyor. Yalnızca uygulamaya girilerek ve dokunularak aktif hale getirilebiliyor.

İlginizi çekebilir: Logitech Combo Touch Keyboard Case İnceleme

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu