GündemSosyal Medya

SPK’dan 38 İnternet Sitesi İçin Erişim Engeli

İnternet hesapları üzerinden yatırımcıları yönlendirerek borsada haksız kazanç elde etmeye çalışanlara SPK göz açtırmıyor. SPK tarafından erişim engeli getirilmesi istenen siteler belli oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun manipülatif hareketlere karşı ciddi ve sert önlemlerin alındığını belirtmesinin ardından peş peşe cezalar kesilmeye başladı. Borsadaki yatırımcıların haklarını korumak için alınan tedbirler kapsamında dün sosyal medya hesabı üzerinden takipçilerini yönlendiren bir isme daha ceza uygulandı.

Yapılan denetimler sonrasında borsada işlem gören bir hisseyle ilgili takipçilerini kandıran Twitter hesabının yöneticisine 1 milyon 175 bin TL para cezası uygulanırken, Türkiye’deki yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 38 internet sitesi için de erişim engeli getirildi.

1 Milyon 175 Bin TL Ceza

Söz konusu şahsa 1 milyon 175 bin 29 lira idari para cezası uygulanırken SPK bülteninde cezanın gerekçesiyle ilgili olarak;

Twitter hesabı üzerinden borsada işlem gören bir şirketin hisseleriyle ilgili alım veya tut tavsiyesi verdikten hemen sonra satım yapması olarak ifade edildi.

38 İnternet Sitesi Engellendi

Öte yandan SPK, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen internet sitelerine erişimin engellenmesi için hukuki işlem başlattı.

SPK tarafından erişim engeli getirilmesi istenen siteler:

Engellenen Siteler Listesi
Engellenen Siteler Listesi

Sanal Alemde Etkili Önlemler Geliyor!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çocuklarımızı, gençlerimizi internet siber suçlardan, tehlikelerden korumak için; ‘Siberay’ denilen yeni bir program başlatılıyor. Siber devriyelerle çocuklarımıza ve gençlerimize musallat olanlara gerekli cevabı verecekler.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D televizyonunda canlı yayına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

Siber Suçlarla Mücadele

Soylu, siber suçlarla mücadele kapsamında yapılacak yeni çalışmalara ilişkin soru üzerine; hakaret, kumar, bahis oyunları, terör, çocuk istismarı, yasa dışı silah satışı, tarihi eser kaçakçılığı, bilişim suçlarıyla mücadelede çok başarılı bir süreç oluşturduklarını söyledi.

Siber devriyelerin sanal alemde sergilediği başarılı performansa işaret eden Soylu: “Bir yenilikten daha bahsedeceğim; bizim Kızılayımız, Yeşilayımız var. Onların her birinin çok önemli etkinlikleri var. Şimdi Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız içinde ‘Siberay’ diye bir programı başlatıyoruz. Özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi siber suçlardan; tehlikelerden korumak için ‘Siberay’ denilen yeni bir program başlatılıyor. Siber devriyelerle çocuklarımıza ve gençlerimize musallat olanlara gerekli cevabı verecekler.” diye konuştu.

İlginizi çekebilir: Sosyal Medya Müşteri Desteği Daha Hızlı Nasıl Sağlanır?

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu