Genel Kültür

İş Yerinde Stres İle Nasıl Mücadele Edilir?

Birçok çalışan “İş yerindeki stresten nasıl kurtulabilirim?” sorusunun cevabını arıyor. Modern zamanda yaşadığımız stres hayatın her alanında olumsuz etkileriyle kendini göstermeye devam ediyor.

Günümüz modern yaşamında neredeyse her alanda stres kaynağı olabilecek bir sürü şey var. Bunlardan en önemlisi de her gün gidip geldiğimiz işimiz. Birçoğumuz severek yaptığımız işlerde çalışmıyor, hayallerimizin peşinden koşmuyoruz.

Bu yetmezmiş gibi bir de üstüne iş yerlerinde mobbing’le karşılaşıyoruz. Sorun büyük yani anlayacağınız…

Stres hangi alanda olursa olsun hem ruhumuza hem de beden sağlığımıza zarar veriyor. Stresle mücadele etmek kolay değil. Hangi alanda olursa olsun yapmamız gerekenler var. Gelin biraz bahsedelim.

İş Hayatında Stres İle Mücadele Etmek İçin Neler Yapılabilir?

İşyerinizde yaşadığınız stres bazen tamamen yaptığımız işle alakalı olabiliyor. Bazı durumlarda ise bilerek ve isteyerek çalışma arkadaşlarınız veya üstlerin tarafından oluşturulabiliyor. Bu gibi durumlarda aşağıdaki maddeler mücadelenizde işinize yarayabilir:

  • Yasal haklarınızı bilmelisiniz.
  • Sorun veya strese neden olan durumu sizden sorumlu olan kişi ile paylaşmalısınız.
  • Bu duruma neden olan kişi üstünüz olduğunda konuşmayı denemelisiniz.
  • Sonuç vermediği durumlarda pes etmek yerine kanıtlı bir şekilde durumu kayıt altına almalısınız.
  • Bunun sonuçlarının neler olacağını bildiğinizi karşı tarafa aktarmalısınız.
  • Sadece işin özelliğinden kaynaklanan bir stres olduğunda iş yeri dışında kendinize bir hobi edinmelisiniz.

Bunlar mücadelenizde siye yardımcı olabilir. Eğer strese neden olan etkenler dış kaynaklıysa insan doğası gereği baş edilmesi daha kolay olacaktır.

İş Yerindeki Stresten Nasıl Kurtulabilirsiniz?
İş yerindeki stresten nasıl kurtulabilirsiniz?

Stresten Neden Uzaklaşmalısınız?

Stres iş yerinde başlayarak birçok noktada hayatınızı etkisi altına alıyor. İşinize daha isteksiz gitmenize neden oluyor, aynı zamanda verimin düşmesi de beraberinde getiriyor.

Sonu gelmeyen bir sürece girebilirsiniz. İş yerindeki stres, özel hayat veya ailenize yansıyacağı gibi ek olarak sağlığınızı da bozabilir. Bunun için mutlaka stresten uzaklaşacak yöntemler bulmalısınız.

Hobi ve Eğlence

Stres işinizden dolayı kaynaklandığında, iş hayatı dışında kendinize özel önem vermelisiniz. Sevdiğiniz bir kitabı almak, bir mekanda oturmak, en sevdiğiniz içeceği içmek veya bir hobi edinmek için kursa başlamak size yardımcı olabilir.

Böylece kafanız dağılırken aynı zamanda iş yerindeki stresle daha kolay baş edebilirsiniz. Arkadaşlarınızla zaman geçirmeyi bir başka seçenek olarak mutlaka listenize almalısınız.

Eğer tüm çabalarınız stresle mücadele etmenize yetmiyorsa bir uzmandan destek almayı deneyebilirsiniz. Belki de artık başka bir iş yapma zamanı gelmiştir. Tabii, bu durumu önce iş bulup sonra istifayı basarak yapmanızda yarar var. Ancak unutmayın, yeni adresin öncekinden daha iyi olacağı garanti edilemez. Dolayısıyla ilk etapta mevcut ortamı iyileştirmek için mücadele etmeniz sizin için daha iyi olacak.

Stressiz günler dileriz!

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu