Genel Kültür

Genel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası yapmak isteyen kişilerin gerekli olan evrakları tamamlaması ve ardından başvuru yapması gerekir. Genel sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki belgeleri temin ettiğinizden emin olun:

  • Kimlik fotokopisi,
  • E-devlet sisteminden ya da muhtardan alınabilecek ikametgah belgesi,
  • Kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Hizmetler biriminden alınabilecek GSS başvuru formu.

Bu belgeler tamamlandıktan sonra başvuru yapılması için vergi dairesine gitmeniz ve belgeler ilgili kişiye imzalatmanız gerekmektedir. Mahalle muhtarı gerekli yeri dolduracak ve imza atarak size belgelerinizi geri verecektir. Aldığınız belgeleri, kaymakamlığa teslim etmeniz gerekir.

Genel Sağlık Sigortasının Amacı Nedir?

Genel sağlık sigortası amacı temel sağlık hizmetlerinden bütün vatandaşların yararlanmasını sağlamaktır. Yabancılar istekleri doğrultusunda genel sağlık sigortası kapsamına girebilirler. Yaşı 18’den büyük olanlar sigorta kapsamında olacağından sigorta sahibi değilse ve çalışmıyorsa belli bir ücret karşılığında yoğun bakım, ecza ve sağlık gibi hizmetlerden faydalanabilirler. Genel Sağlık Sigortası uygulamasına 18 yaşından küçükler dahil değildir. Bu kişiler ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Sorgulanır?

Genel sağlık sigortası borcu sorgulanması için e-devlet kapısını kullanabilirsiniz. E-devlet kapısı sayesinde GSS prim borcunuzun olup olmadığını ve eğer borcunuz varsa borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Borç sorgulama işlemi yapmak için e-devlet uygulamasına girin. Daha sonra arama kısmına gelip buraya GSS yazın. Karşınıza çıkan ekranda sosyal güvenlik kurumu, genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sekmesine tıklayın. Burada gerekli bilgileri girdiğiniz zaman ekranda borcunuz olup olmadığı çıkar.

Genel Sağlık Sigortası Uygulamasına Ne Zaman Geçildi?

Genel sağlık sigortası uygulamasına 2012 senesinde geçilmiştir. Bu uygulamaya göre gelir tesi yapılır. Yapılan test neticesinde ise, asgari ücretin 1/3 oranından daha fazla geliri olan kişiler Genel sağlık sigortasından faydalanmak için prim öderler. Ne kadar prim ödemeniz gerektiğini, borcunuzun olup olmadığını ve Genel Sağlık Sigortası ile ilgili diğer işlemlerinizi bulunduğunuz yerden E-devlet kapısı aracılığı ile yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Nasıl Kilo Alabilirim, Hangi Besinleri Yemeliyim?, Samsung S21’in Ultra Çılgın Özellikleri

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu