Genel Kültür

En Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Sigarayı bırakma yöntemleri sayesinde, sağlığınız için son derece zararlı olan bağımlılığınızdan kurtulabilirsiniz. Uzmanlar sigaranın bırakılması için çok sayıda yöntem olduğunu belirtiyorlar. Sigaradan kurtulmak isteyen kişiler bu yöntemler arasında seçim yaparken mutlaka kendi hayat tarzları ile en uyumlu olanı tercih etmelidir. Sigarayı bıraktıktan sonra yavaş yavaş hayat kaliteniz yükselmeye başlayacaktır. Hem fiziksel hem de biyolojik bağımlılık yapan b illetten kurtulabilirsiniz. Azimli ve kararlı olmak, doğru yönteme karar vermek ve uygulamak sizi sigaradan kurtaracak.

Anti Nikotin Hapı Kullanarak Sigarayı Bırakın

Anti nikotin hapı sigarayı bırakma yöntemleri arasında ilk sırada geliyor. Etkili bir yöntemdir. Bu hapların için bu propion isimli madde bulunuyor. Bu madde doğrudan bağımlığın merkezine etki ediyor. Hapı içen kişilerde sigara içme isteği görülmüyor. Günde bir tane tablet almak gerekiyor. Bu şekilde 3 gün doz alındıktan sonra, sonraki günler günlük doz iki katına çıkarılarak her gün 2 hap alınması gerekiyor. Anti nikotin hapları ile sigarayı bırakma oranının yüzde 30 olduğu bilinmektedir. Bu yöntemin işe yaraması için elbette kafanızda sigara içmeyi bitirmeniz ve sigara bırakmak konusunda kararlı olmanız gerekiyor.

Hipnoz ve Akupunktur ile Sigaraya Elveda

Hipnoz ve akupunktur sigarayı bırakmada iki etkili tedavi olarak biliniyor. Hipnoz tamamen psikolojik bir yöntemdir. Sigara içme nedenleri analiz ediliyor. Ardından bilinç altına kadar inilerek kişinin neden sigara içtiği anlaşılıyor. Yapılan çalışmalar hipnoz ile sigarayı brakan kişilerin oranının yüzde 80 olduğunu gösteriyor. Akupunktur ise fiziksel bir yöntemdir. Kulakta önceden belirlenen 3 noktaya iğne yapılıyor. İğne ile kişi sigara içmek istemiyor.Yaklaşık yüzde 50 oranında sigarayı bırakan kişilerin olduğu biliniyor.

Sigara bırakmak için hangi yöntemi denerseniz deneyin, sigaranın sağlığınız için ne kadar zararlı olduğunu unutmayın. Sigara yalnızca size değil, çevreye ve sevdiklerinizi de zarar verir. Eğer ilk denemenizde sigaray bırakamazsanız moralinizi bozmayın. Yeni yöntemler deneyin. Gerekirse aynı yöntemi bir daha deneyin. Ne kadar ısrarcı ve kararlı olursanız o kadar başarılı olursunuz. Sigarayı bırakın hayatınız küle dönmesin.

İlginizi Çekebilir: Nasıl Kilo Alabilirim, Hangi Besinleri Yemeliyim? , Genel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu site spam mesajarı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Başa dön tuşu