Dijital PazarlamaTeknoloji

Adjust’ın Yeni Verileri Mobil Alışveriş Uygulamalarının Covid Durgunluğundan Kurtulduğunu Gösteriyor

Global uygulama pazarlaması platformu Adjust açıkladığı verilerle, tüketicilerin Covid-19 öncesi tüketim alışkanlıklarına geri döndüğünü ve pazarlamacıların reklam harcamasına yeniden başladıklarını gösterdi.

Karantina kararları sonrasında çoğu mobil e-ticaret uygulaması, kullanıcı kazanımı yaptıkları harcamayı kesti. Mart sonundan itibaren de uygulama indirimleri ve uygulama içinde geçirilen zamanda düşüş yaşanmaya başlandı.

Adjust: “E-Ticaret Uygulamaları Nisan’dan İtibaren Yükselişte”

Ancak Adjust’a göre, e-ticaret uygulamaları Nisan’dan itibaren eski performanslarına geri dönmeye başladı. İndirmelerin ve uygulama içinde geçirilen zamanın artması, kullanıcı kazanımı için yapılan reklam harcamalarının arttığını gösteriyor.

Mobil uygulama pazarı Covid-19 salgını sırasında güçlü dursa da, e-ticaret bu artışın dışında kaldı. Adjust’ın yeni yayınlanan App Trendleri raporunda belirtildiği gibi, e-ticaret uygulamalarının kurulumları Mart ayında haftalık %12 düşüş gösterdi. Şirketler reklam harcamalarını kıstığından ücretli kurulumlar Mart’tan Nisan’a kadar %35 azaldı.

Ancak yeni verilerle birlikte, bu göstergeler COVID öncesi seviyelere yükselmiş durumda. Ekonomi canlanma sürecine girerken, göstergelerin bu durumu dijital reklam harcamasında genel bir artışın arkasından geliyor.

Global pazarlama araştırma ve strateji geliştirme şirketi Happy Thinking People’ın CEO’su Sven Arn, “Tüketici alışkanlıkları, bazı öngörülerin aksine karantinadan sonra pek değişmeyebilir” diyor.

Bunun nedeni, birçok tüketicinin diğer insanların alışkanlıklarının değişmesini beklerken kendilerinin değişmemesi. Bir iş toplantısına katılmak için dünyanın diğer ucuna uçanları eleştirirken, kendileri bir sonraki tatil planları için uçak biletlerini araştırıyor. Bu yüzden tüketici davranışının oldukça yüksek bir seviyede eski haline dönmesini bekleyebiliriz.

E-ticaret Platformlarına Geri Dönen Kullanıcıların Sayısı %43 Arttı

E-ticaret uygulama şirketleri kullanıcıları yeniden etkileşime sokmaya odaklandılar bile. Mart ayının son haftası ile Nisan ayının son haftası karşılaştırıldığında ortaya şu tablo çıkıyor: Yeniden alışveriş yapmaya hazır olan kullanıcılar ve ücretli kampanyalar sayesinde e-ticaret platformlarına geri dönen kullanıcıların sayısı %43 arttı.

Adjust’ın Orta Doğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan, verileri şöyle yorumluyor: “Mart ayında başlayan karantinayla birlikte e-ticaret sektörü birkaç hafta bir şok yaşadı ve pazarlamacılar reklam harcamalarını kıstı. Ancak sektör Nisan ayında toparlanmaya başladı. Tüketiciler kadar pazarlamacılar da bu durumu kabullendiler ve önceki tüketim alışkanlıklarına geri dönmeye başladılar. Bu yüzden kullanıcıları geri kazanmak için yeniden etkileşim çalışmaları yapmaya ve hedefli reklamlar kullanmaya başladılar.”

İlginizi çekebilir: Zynga, Peak’i Rekor Fiyatla Satın Aldı

Alp Solak

Eski gazeteci, blogger. Sosyal medya, iletişim, pazarlama iletişimi ve dijital pazarlama uzmanı. Wordpress sever, içerik yazar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu